Vyvenčit Punťu nebo Astičku v zámecké zahradě by se jim brzy nemuselo vyplatit. Správa zámku ho chce zakázat.

Podle Mikulovských se totiž stává, že dítě, které si v parku hraje, do psího exkrementu šlápne, nebo ho dokonce vezme do ruky.

„Vstup lidí se psy do zámeckého parku není v současné době zakázán. Bohužel, až na vzácné výjimky, většina majitelů psů jejich exkrementy neuklízí. Míra znečištění zámecké zahrady a ničení rostlin a keřů je taková, že o zákazu vstupu lidí se psy velmi vážně uvažujeme,“ řekl ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které sídlí přímo na zámku, Petr Kubín. Přitom už dříve na bráně do parku visela cedule, která vstup psům povolovala, avšak venčení bylo zakázáno.

Pejskařům by však zámecký park coby vycházková zóna velmi chyběl. „Přes park si zkracuji cestu, abych nemusela se svým staffordem chodit městem. Hodně mi ale vadí ti majitelé, kteří po svém miláčkovi neuklízí výkaly. Měl by tam ale určitě přibýt jeden koš, který by sloužil pouze k tomuto účelu. Já sama bych bez igelitového pytlíku nevyšla. Je to pro mě naprostá samozřejmost,“ prozradila Eliška Volaříková z Mikulova.

Psi mohou v zámecké zahradě chodit pouze na vodítku, jejich volný pohyb je zakázán. stejně jako po celém Mikulově. „Každý pejskař má podle obecně závazé vyhlášky povinnost veškeré výkaly po zvířeti okamžitě uklidit,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí mikulovské radnice Jan Hluchý.

Podle jeho slov si mohou majitelé kvůli úklidu po svém psovi přijít na městský úřad pro hygienický sáček. „Pak už stačí jen všechny výkaly uklidit. Bohužel, právě to bývá největší problém,“ sdělil Hluchý.

Právě to potvrzuje také uživatel, který na mikulovský blog napsal pod přezdívkou Pavel. A není jediný. „Denně venčím psa v zámeckém parku, protože v okolí žádné výběhy nejsou. Přece ho nebudu vodit na náměstí. S tím, co tam můj pes zanechá, si poradí příroda sama a docela dobře.“

Jak řekl velitel mikulovských strážníků Jiří Hamerník, je pro policisty pokaždé velmi těžké obvinit někoho, kdo po svém psovi neuklízí. „Museli bychom ho chytit přímo při činu. Ale i to se někdy podaří, takže od začátku letošního roku už jsme udělili dvě pokuty. Jinak se takové případy snažíme řešit domluvou,“ přiblížil Hamerník.