Mít uniformu je tady v kurzu. Velitel křepického sboru dobrovolných hasičů Josef Horák, pochopitelně také oblečený v uniformě, se spokojeně rozhlíží po zaplněném sále. Zlaťanka vyhrává, na parketu není téměř k hnutí. Hasičký ples v Křepicích je v plném proudu.

„Je to náš příspěvek do kulturního dění v obci. Hasičský ples patří v Křepicích mezi tradiční akce. Možná i proto je to nejnavštěvovanější ples v obci,“ podotýká Horák.

Zaplněný sál mu dává za pravdu. Do Křepic si kromě téměř všech dvaašedesáti členů domácího sboru a mnoha obyvatel našla v sobotu večer cestu i řada hasičů z okolí.

„Jsou tady třeba kolegové z Velkých Němčic. Oni jezdí k nám, my zase k nim,“ popisuje velitel křepického sboru.

„Zorganizovat ples dá spoustu práce, bez pomoci obce bychom se neobešli. Snažíme se, aby všechno klapalo a bylo to tady klidné. Zatím se nám to daří, na plese je cítit uniforma,“ směje se Horák.

Noviny i korunovace

Televizor, domácí vinotéku, manažerské křeslo, srnu nebo i pytel cibule. S takovými výhrami odcházeli v neděli nad ránem hosté z Obecního plesu s Mistříňankou ve Vranovicích. Ten letošní byl už pátým v pořadí. A bylo vyprodáno.

„Snažíme se vždy o vysokou úroveň plesu a zdá se, že lidé to vítají. Na parketu to vřelo až do dvou do rána a hosté se bavili,” hodnotí organizátorka Dagmar Humpolíková.

Nezbytným doplňkem prostřeného stolu jsou i plesové noviny. V nich se lidé dočtou nejen program večera, ale také menu na baru. Nechybí výčet cen v tombole a na zpestření je vložena i snůška nevážných výroků, historek a vtipů.

Ples už tradičně zahajuje vranovická chasa v krojích, přičemž ústřední pár se honosí nově rekonstruovaným krojem. „Letošní novinkou bylo také korunování královny a krále plesu. Šerpu si odnesli manželé Korábovi z Ivaně,” říká Humpolíková.

Voskovec a Werich

Plesová sezóna už se na Břeclavsku rozjela naplno. Jen o víkendu se v regionu konalo dalších minimálně pět plesů. Na tanečním parketu to roztáčeli myslivci ve Staré Břeclavi i Pouzdřanech, rybáři v Podivíně nebo také krojovaní v Lanžhotě či Týnci. A další plesy budou následovat.

Už následující víkend se chystají plesat třeba zahrádkáři v Lednici. O týden později pak čeká plesová derniéra v éře samostatnosti břeclavskou Obchodní akademii.

Mezi nejočekávanější akce sezóny patří znovu Divadelní bál v Boleradicích. Uskuteční se 21. února a bude mít podtitul Život je jen náhoda. Boleradičtí ochotníci se totiž letos rozhodli vzdát hold slavnému skladateli a klavíristovi Jaroslavu Ježkovi.

„Chceme připomenout třicátá léta a slavnou éru Osvobozeného divadla. Kromě Jaroslava Ježka dojde i Voskovce a Wericha. Oba pánové se také objeví v programu,“ prozrazuje člen boleradického souboru Zbyněk Háder.