„Když se nezdražuje, je to dobrá zpráva. Štědrý večer je ale natolik významná chvíle, že by snad ani deset korun navíc nikoho příliš nepoškodilo. Zvláště, když si dá rybu jednou za rok," reagoval například Ctirad Králík ze Sedlece.

Pracovníci Rybářství Hodonín, které má rybníky v LVA v nájmu, nyní dokončují výlov toho největšího. Nesytu. K tomu to mají nejblíže právě Sedlečtí. „Nesyt je naší velkou dominantou. Že se něco děje, vidím z okna. Ryby mám velmi rád, zvláště v kombinaci s lehkým suchým vínem," líčil Králík, jenž je sedleckým sklepmistrem.

Původně chtěli rybáři slovit Nesyt o týden později. Nakonec však termíny vyměnili s Jarohněvickým rybníkem 
u Dubňan na Hodonínsku. Podle jednatele Rybářství Hodonín Oldřicha Pechy tím získají více vody do sádek. Jeho kolegové u Nesytu pracují ještě dnes. „Výlov byl velmi náročný. Počasí bylo abnormální, minulou středu jsme museli přestat, protože nám vlny převracely lodě. Kvůli bezpečnosti jsme práce přerušili," sdělil Pecha. Rybáři chtějí Nesyt slovit takzvaně až na bahno. Vyhnou se tím ponechání plevelných karasů.

Kormoráni škodili

Rybník vydal přibližně dvě stě tun kaprů, nechybělo ani množství dravých ryb: sumci, štiky, candáti. „Jsme spokojení. Možnosti hospodaření jsou totiž omezené. Pořád musíme mít na paměti, že jsme v Národní přírodní rezervaci. Pokračujeme dál v nasazování na příští léta," řekl Pecha.

V soustavě chráněných rybníků byl Nesyt letos posledním, který rybáři slovili. A zatímco u něj dosáhli uspokojivých výsledků, Hlohovecký, Prostřední a Mlýnský (Apollo – pozn. red.) jsou pro ně zklamáním. „Nenaplnily naše očekávání, projevil se velký tlak kormoránů, kteří ryby loví. Nechci uvádět konkrétní čísla, ale kusově jsme dopadli špatně," přiznal jednatel. Řešením se nejspíš stane vysazení ryb s vyšší hmotností zajišťující, že si s ní dravý pták neporadí.

Sezona hlavních výlovů je na Břeclavsku u konce. Tím s nejvyšší návštěvností se může chlubit Vrkoč u Ivaně. Na konci října se na práci rybářů přišly podívat desítky tisíc lidí. „Událost se pro mnohé stala už tradicí a jezdí sem každý rok," prohlásil tehdy ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička o dvacátém výlovu rybníku Vrkoč.

Lidé si před Vánocemi budou moci koupit kapra na řadě míst. Jistotou je prodejna v Pohořelicích, nedávno vylovené kapry z LVA bude možné pořídit v Lednici.