Vyklízení hal, odvoz velkého jeřábu a odstraňování všudypřítomného železného šrotu. V Poštorné na pozemcích zkrachovalého strojírenského podniku Tranza panuje čilý pracovní ruch. To proto, že se je insolvenčnímu správci Jiřímu Šebestovi podařilo konečně prodat. Novým majitelem se stala v srpnu vzniklá brněnská společnost Tevra.

„Areál jsem koupil z důvodu jeho zajímavé polohy v Břeclavi. Žádné obnovení výroby v něm nyní rozhodně neplánujeme. Stav, ve kterém ho bývalý majitel zanechal, to ani neumožňuje. Momentálně areál čistíme zejména od železného šrotu, aby už nepřitahoval nejrůznější individua a aby jej nebylo nutné čtyřiadvacet hodin denně za nemalé peníze střežit,“ potvrdil jednatel Tevry Otto Císař.

O tom, co by na pozemcích mohlo vyrůst, však zatím nechtěl spekulovat. „Co bude s areálem dál, to v současné době nejsem schopen říct. Je to otázka dalších obchodních jednání,“ řekl tajemně Císař.

První pokus o prodej pozemků zadluženého strojírenského podniku se konal už v polovině září. Tehdy se jej však v dobrovolné dražbě prodat nepodařilo.

„V návaznosti na uskutečnění veřejné dražby dobrovolné, kde nedošlo k žádnému podání, se následně podařilo insolvenčnímu správci zpeněžit areál prodejem mimo dražbu. A to za deset milionů korun. Nemovitost tedy patří novému vlastníkovi, kterým je společnost Tevra,“ osvětlila proces úspěšného prodeje Iva Vladíková z kanceláře insolvenčního správce.

Že jsou pozemky Tranzy prodané, překvapilo i tajemníka břeclavského městského úřadu Dalibora Nedělu.

„Nevěděl jsem, že se areál podařilo prodat. Pokud budou práce v jeho útrobách směřovat k tomu, že se areál vyčistí, vyklidí a zabezpečí, tak jeho odprodej pochopitelně vítáme. Delší čas jsme totiž od lidí zaznamenávali stížnosti na to, jaký je tam nepořádek,“ nechal se slyšet Neděla s tím, že by byl rád, kdyby nový majitel na pozemcích vybudoval něco, co bude přínosem pro město.

„Co by to však mělo být, je těžké říci. Majitel každopádně musí vycházet z platného územního plánu. Ten hovoří o tom, že je prostor určený pro výrobu. Mohl by tam třeba vzniknout výrobní závod, který by zaměstnal spoustu lidí,“ přeje si tajemník.

Co vyroste pod okny jejího bytu, jenž stojí naproti pozemkům bývalé Tranzy, zajímá také ředitelku břeclavské městské galerie a muzea Janu Kramářovou.

„Prodej pozemků je pro mě novou informací. Okna mého bytu, který jsem si koupila především kvůli impozantnímu výhledu na poštorenský kostel, vedou přímo do areálu. Ať už ale na pozemcích vyroste cokoli, bude to rozhodně lepší než pohled, který se mi naskýtá teď. Když je v létě areál zarostlý vegetací, tak se to dá. Ale v zimě je na něj žalostný pohled,“ popsala Kramářová s tím, že by uvítala z oken pohled třeba na lesopark s odpočinkovou­ zónou.

Užitná plocha výrobního areálu bývalého strojírenského závodu činí podle dražební vyhlášky 14 185 metrů čtverečních. Z toho zhruba polovinu tvoří výrobní plocha. Celková plocha všech pozemků přesahuje pětačtyřicet tisíc metrů čtverečních.