Po účasti v celorepublikové soutěži Obec přátelská rodině se město může pyšnit druhým místem. Za pokoření dalších dvaadvaceti měst ve své kategorii jej čeká odměna ve výši 320 tisíc korun.

„Peníze bychom rádi použili na úpravy skate parku u nádraží. Chtěli bychom i spravit park, aby mohl dobře sloužit dětem a třeba i důchodcům. Inspirací nám bylo Rakousko, kde se starší lidé přiměřeně svému věku v parcích protahují a sportují. Rádi bychom měli něco podobného i u nás,“ vyjmenoval velkopavlovický místostarosta Zdeněk Karber.

Jak dodal, uspět v soutěži Obec přátelská rodině nebylo vůbec jednoduché. „Bylo to náročné. Především splnit podmínky soutěže – tedy sepsat a poslat veškeré podklady. Navíc komisi nestačila jen naše vyjádření o tom, jak u nás spolky a instituce fungují. Přijeli si to sami ověřit. Strávili u nás celý den a mluvili s vedoucími spolků, řediteli škol a ředitelkou mateřské školy,“ vzpomínal nadšený místostarosta.

S jeho slovy v mnohém souhlasí také knihovnice ve velkopavlovické městské knihovně Dana Růžičková, jež s nápadem zúčastnit se soutěže přišla. Právě na jejích bedrech ležely přípravy podkladů k soutěži.

„Na soutěž mě upozornila kolegyně z turistického a informačního centra už loni. Tehdy však bylo na účast pozdě. Mysleli jsme na to ale a letos termín nepropásli,“ usmívala se Růžičková a přišla s domněnkou, že město nedosáhlo na první místo kvůli tomu, že v něm chybí dům s pečovatelskou službou pro důchodce. „Vítězné město jej totiž mělo,“ pokrčila rameny.

Vysvětlila také, co jí k podání přihlášky vedlo. „Když jsem před rokem a půl přišla do města, docela mě překvapilo, jak je stmelené a jaká soudržnost v něm panuje. Všechny spolky a organizace, ať už se zabývají čímkoli, se dokáží sejít a domluvit. Zkrátka že společenství ve městě, o kterém si myslím, že jde, tady funguje,“ podotkla knihovnice.

Její slova potvrdila i Viktorie Plívová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí, které soutěž třetím rokem spolupořádá. „Z prorodinných aktivit lze v první řadě uvést podporu v oblasti kulturního života, do které se zapojují rodiny s dětmi. S tím úzce souvisí podpora turistického ruchu a budování cyklostezek. Velké Pavlovice se mohou pochlubit také gymnáziem s výborným vybavením, které je v této kategorii spíše neobvyklé. Představitelé města vycházejí vstříc všem kategoriím obyvatel včetně důchodců,“ shrnula klady města Plívová.

V tom, zda se Velkopavlovičtí soutěže zúčastní i příští rok, mají už nyní jasno. „Víme, že se dá ještě leccos zlepšit. Úspěch nás nabudil k tomu, abychom příští rok bojovali o první místo. Třeba naše druhé místo k přihlášení do soutěže navnadí i další města a obce na Břeclavsku,“ doufá Karber.