Další díly seriálu Cyklo tip na výlet naleznete ZDE

Pokud se nechcete mačkat na pláži a dáváte přednost přírodním koupalištím, vydejte se s námi na kole za koupáním na Břeclavsku a v jeho okolí. Dnešní tip vás zavede do „malého Chorvatska“. Zatopený vápencový lom na Janičově vrchu u Mikulova totiž skutečně připomíná skalnaté chorvatské pláže.

Na Janičův vrch

Výchozím místem dnešního výletu bude Lednice, kam řada turistů míří za jedním z nejnavštěvo­vanějších zámků v České republice. Z Lednice se vydáme na Mikulovskou vinařskou stezku, která kopíruje cyklotrasu číslo 5043 Lednice – Dolní Věstonice. Najedete na ni v blízkosti My hotelu u parkoviště směrem na Podivín.

Příjemná asfaltka vede chládkem lužního lesa a přivede vás ke splavu na řece Dyji. Tady odbočíte doleva na hráz a po ní dojedete až do obce Bulhary. Zde se dáte doleva na silnici a na křižovatce začne delší stoupání ve směru na Sedlec. Na kopci odbočíte doprava na Mikulov a pozor, chvíli pojedete po mírně frekventované silnici. Odměnou bude asi dvoukilometrový sjezd serpentinami s krásným výhledem na Pálavu a Svatý kopeček.

A teď vážně dobrý pozor – nezapomeňte v té rychlosti odbočit dole doprava na modrou turistickou značku u Mušlovského rybníku. Značka vás povede až na Janičův vrch. Nejdříve pojedete po polní cestě, pak odbočíte doprava a až dojedete k pásu lesa, dáte se doleva, pořád po turistické značce. Následuje asfaltka, kterou využívalo místní družstvo, a za chvíli jste u bývalého Mariánského mlýna, za nímž je zatopený vápencový lom. Pokud byste se sem vydali ze strany od Mikulova, musíte jet z města po silnici směrem na Milovice a hned při výjezdu se dáte první odbočkou doprava a po necelém půlkilometru jste na místě.

Mořská zátoka

Lom svým tvarem i skalnatým ohraničením připomíná miniaturní mořskou zátoku, díky přítomnosti vápence opravdu jak někde v Chorvatsku. Dnes už by nikdo nehádal, že tady ještě v polovině dvacátého století stál kopec nazývaný Janičův vrch, Janičova hora nebo taky Mariánský kopec s vrcholem ve výšce 322 metrů nad mořem.

Těžbou vápence se však toto místo změnilo k nepoznání. Kopec byl vytěžen až na úroveň 249 metrů nad mořem. Vápenec se tady těžil s přestávkami až do roku 2004. V současnosti probíhá projekt rekultivace a závěrečné sanace lomu. Od roku 2005 se vápenec už nikde na Pálavě netěží a zpracování suroviny ve vápence u mikulovského nádraží definitivně skončilo.

Někdejší plovárna

I když značky a nápisy Na Janičově vrchu upozorňují, že vstup do areálu lomu je zakázán a pohyb a koupání ve vodě pod lomovými stěnami životu nebezpečné, málokdo si s tím láme hlavu. Hned za otevřenou bránou je občerstvení, kde vám načepují pivo nebo i usmaží palačinky, a „pláž“ kolem lomu je poseta pestrým kobercem ručníků a dek.

O víkendu místo připomíná veřejné koupání pro obyvatele Mikulova, ale večer a ve všední dny je tu poměrně klid. Nicméně už na začátku minulého století právě v těchto místech stávala veřejná plovárna a téměř o sto let později se sem shodou okolností jezdí za plaváním také. Okolí Janičova vrchu lákalo mikulovské obyvatele k procházkám již v devatenáctém století, kdy sem vedla okružní promenádní alej.

V roce 1887 bylo u Mariánského mlýna otevřeno veřejné kluziště a v roce 1921 se tady slavnostně otevírala plovárna s dvěma bazény – pro plavce i pro neplavce. Oba bazény získávaly vodu z Mariánského potoka, na kterém bylo jednoduché zařízení pro čerpání i odvádění použité vody. Kvůli intenzivní těžbě vápence v lomu po druhé světové válce však bylo koupaliště uzavřeno.

Praktické informace

Délka trasy: zhruba 22 km (Lednice – Bulhary – Janičův vrch)

Náročnost: popsaná trasa vede zvlněným terénem, v terénu i po silnici, ideálním kolem je trek nebo cross

http://maps.google.cz – zadat GPS: 48.810018,16.657435

Vážení čtenáři, seriál Cyklo tip na výlet najdete také v tištěné podobě každé úterý v Břeclavském deníku Rovnost.

PETR HYNEK