„Začal jsem pohlednice sbírat někdy v sedmdesátých letech, kdy jsem založil rodinu a vznikla povinnost posílat pozdravy a přání. V rodině se vždy kupovaly zejména pohlednice s Ladovými obrázky a já jsem si vždy jeden nechal," vypráví Urbánek.

Za tu dobu se podařilo sběrateli nashromáždit asi dva tisíce dvě stě pohlednic. „Který byl můj první si ale bohužel nevzpomenu," krčí rameny.

Alois Urbánek z Pasohlávek sbírá pohlednice s obrázky Josefa Lady.

Tématem Ladových obrázků, které se často objevují i na pohlednicích, je především zimní období. „A pak také jarní. Těchto motivů je však o dost méně," tvrdí sběratel.

Zatímco Vánoce a radovánky na sněhu zachycené malířem jsou podle něj v padesáti variacích, pomlázka a jaro jen ve třinácti. Vedle toho existují i pohlednice s Ladovými vesnickými tancovačkami, kocourem Mikešem nebo s nejznámějším českým vojákem Švejkem.

„Lada mě provázel od mladých let. Dříve snad jiné pohlednice ani nebyly," vzpomíná osmapadesátiletý nadšenec.

Proto také není podle Urbánka tak těžké se k nim dostat. Horší už je to se sadami pohlednic, které vyšly jen v omezeném počtu. K takovým patří například Ladovy obrázky zvířat. „Třeba brouků a ptáků. Vánoční vycházejí několik let, takže jejich shánění je lehčí," podotýká muž.

K rozšíření své sbírky využívá Urbánek především sběratelské burzy, antikvariáty a také internetové aukce. Zde se cena některých Ladových pohlednic přitom může vyšplhat i přes tisíc korun. „Zvláště u těch z předválečných let. Ty stojí pět set a více korun," říká.

Jak přiznává i on přidal k pohlednicím několik s hodnotou pět set korun. „Není to ale tak často. Nejsem z těch, co musí mí pohlednici jako první. Proto vyčkávám a pohled zakoupím i později, ale za nižší sumu," přibližuje Urbánek.

Alois Urbánek z Pasohlávek sbírá pohlednice s obrázky Josefa Lady.

I přesto, že doma už mu místo zabírá více než dvě tisícovky pohlednic, stále mu některé ve sbírce chybí. „Je jich určitě víc, které bych ještě chtěl získat. Například poválečné nejsou tak časté. Většinou je hledám na internetu. Obrázek si naskenuji a pak už čekám, až budu mít příležitost si jej zakoupit," popisuje příznivec malíře Josefa Lady.