Divácké putování Maryša si o víkendu zapsalo již třicátý čtvrtý ročník. Startovním zázemím se již tradičně stala hustopečská sportovní hala, odkud se celkem 136 příznivců turistiky a kola vydalo na některou z nabízených tratí.

„My jsme s účastí spokojeni i přesto, že se na startu sešlo v minulosti už více lidí. Nehlásili moc příznivé počasí a přes strašáky se sněhovými vločkami si myslím, že musíme být jen rádi, že to všechno vyšlo,“ kvituje stabilitu zataženého nebe zástupkyně pořadatelského týmu Libuše Řačáková.

Pošmourné, ale přesto jinak příjemné podzimní počasí lákalo k celodenní túře, a tak se na nejkratší trať Za toulavým náprstkem okolo Hustopečí vydala jen necelá desítka sportovců. Většina zaregistrovaných si zvolila trať dvacet kilometrů a více, a tak jejich kroky svižným tempem směřovaly směrem k hustopečským rybníkům, přes Kamenný vrch do Divák. Příjemná kontrola čekala turisty na Předním koutě, kde kromě šálku s teplým čajem byli obdarováni i symbolickou botičkou.

Letos přišla podpořit svou aktivitou Světový den chůze nejen celá řada obyvatel Hustopečí, ale na startovní listinu se zapsal i manželský pár z Německa, nadšenci z Ostravy, Přerova či Karlových Varů. Kromě dobrého pocitu z našlapaných kilometrů, byl každému v cíli odměnou již tradiční chleba namazaný domácím sádlem.

„Cesta letos super! Jen byla málo zima – zbylo moc kořalky,“ hlásá s úsměvem na rtech a dvacítkou kilometrů v nohách Štěpán Šmatlava z Hustopečí.Stejně příznivé ohlasy na letošní putování byly slyšet i v předsálí sportovní haly. „Když se člověk rozhlédne, tak ty kopečky nejsou tak vidět, ale pěkně jsme se nahoru a dolů prošli. Jinak perfektní,“ hodnotí právě skončené divácké putování návštěvník z Krušných hor.

S heslem Maryša nikdy nezklame se s pořadateli z Klubu českých turistů při tělovýchovné jednotě Agrotec Hustopeče a Centra volného času Pavučina loučili i pravidelní účastníci z Brna – venkova.

KATEŘINA KOPOVÁ