Ta vypukla v létě v Nizozemí a Belgii. „Následně se objevila v řadě evropských států, kde asi nemají tak důkladné kontroly jako u nás. Ze čtyř set milionů nosnic jich bylo vyřazených asi deset procent, což se v otevřeném tržním prostředí odrazilo v nárůstu cen vajec. Zvláště od listopadu,“ vysvětlila Dlouhá. Ta očekává, že ceny začnou klesat až po Vánocích.

Fipronil je insekticid hubící parazity. Nesmí být používaný u zvířat chovaných k produkci potravin. Látka se objevila v milionech belgických, holandských a německých vajec.

Podle Českého statistického úřadu vzrostly ceny vajec už v září o pětadvacet procent. V říjnu pak o dalších dvanáct a půl procenta. „Meziroční nárůst je o 36,4 procenta,“ shrnul statistik Jiří Mrázek.

Důvody zdražení vajec
· V srpnu 2017 vypukl v Belgii, Holandsku a Německu fipronilový skandál.
· Miliony evropských vajec obsahovaly jedovatou látku.
· Bylo nutné zlikvidovat zasažená vejce a odstavit 10 procent slepic.
· Tato opatření zapříčinila nárůst cen vajec v celé Evropě.
· Na podzim na tento trend reagovaly české drůbežárny i menší chovatelé.
· Cena za středně velké vejce se nyní pohybuje kolem 5 korun.

Ceny navyšovali také producenti vajec v regionu. „Vzhledem k tomu, jaká je situace na trhu, i my jsme zdražili na čtyři koruny a více. Poptávka je sice veliká, ale dáváme přednost našim dlouhodobým obchodním partnerům,“ sdělil manažer chovu drůbeže na pomezí Břeclavska a Brněnska Petr Bonczek.

Nákladnější bílky a žloutky se projeví i v cenách vánočních cukrářských dobrot. „Více nás ubíjejí daně než vajíčka za pět korun. Cenu ale musíme nastavit tak, abychom neprodělali,“ řekla znojemská cukrářka Stanislava Lacinová.

Podobně to vidí i její kolegyně v oboru Blanka Valová. „Zdražování je špatné, a zvláště v předvánoční době se nehodí,“ podotkla Valová.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie, která má členy na Hodonínsku i Břeclavsku, je vajec v České republice nedostatek. „Některé obchodní řetězce tak začaly kupovat vejce ze zahraničí, dokonce z Nizozemí. Jsem zvědavá, jak dopadnou kontroly a jestli je lidé koupí,“ uvedla Dlouhá. Ceny uvnitř České republiky jsou podle ní hodně podobné.

Pro zvětšení klikněte.

Pro jižní Moravu tak není výhodou to, že je mezi kraji druhým největším chovatelem drůbeže. „Stavy se letos proti loňskému roku rozšířily téměř o čtvrtinu,“ vyzvedla Jindřiška Svobodová z krajské správy Českého statistického úřadu.

Při letošním sčítání bylov kraji 3,8 milionu kusů drůbeže, z toho téměř sedm set tisíc slepic. Stavy nosnic podle Dlouhé zůstávají stejné. „Doposud ale byly ceny vajec velmi nízké a nerentabilní. Doplatily na to některé menší farmy, které zkrachovaly,“ připomenula.