Opatření je zaměřené na turisty. „Velká návštěvnost obce se projevuje postupným houstnutím dopravy. Chceme dát turistům signál, že nemá smysl projíždět ulicemi a hledat, kde je možné zaparkovat mimo placená stání," uvedl v pondělí Kabát. A připomněl, že v obci již platí plošný zákaz parkování na jiných než vyhrazených místech.

Ten však není dostatečně účinný. Ledničtí podle starosty dlouhodobě bojují s problémem neukázněných řidičů. Mnozí z nich zastavují svá auta dokonce před vjezdy 
k rodinným domům. I proto vyrostou v ulicích nové dopravní značky se zákazem vjezdu. „Reagujeme na požadavky obyvatel obce. Nyní jsme u konce schvalovacího procesu. Pokud se nevyskytne problém, zákaz začne platit od července," doplnil Kabát.

Nevidí důvod, proč by návštěvníci turisticky atraktivní Lednice museli odstavovat auta v ulicích. Například na centrálním parkovišti jsou podle Kabáta ceny nastavené tak, aby turisty neodrazovaly. Lidé tam zaplatí deset korun za hodinu stání či padesát korun za celý den. „Kromě několika víkendů v roce, kdy 
u nás bývá nápor turistů největší, s parkovacími místy nejsou potíže. Kapacity jsou dostačující," míní Kabát.

Záchytná parkoviště? Ne

Se starostou souhlasí i kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. „Lednice 
v hlavní sezoně někdy bývá přetížená. Bohužel tady památkový ústav nemá pozemky pro vlastní parkoviště," konstatovala. Centrální parkoviště v obci pojme zhruba 300 osobních aut. A není jediné. Stání navíc nabízí návštěvníkům i soukromníci. „Mnoho turistů se ovšem snaží vyhnout se placení za parkování. V ulicích to pak může být pro obyvatele obce nepříjemné," vyjádřila se chápavě Holásková.

Zákaz se bude týkat i Komenského ulice, kde bydlí Miroslav Schallenberger. „Zda to něčemu pomůže, se teprve ukáže," nechtěl předjímat.

Vedení radnice zároveň hledá alespoň dílčí vstřícné řešení vůči turistům. „Zvažujeme využití zbylých menších prostor pro další parkovací místa," zmínil Kabát.

Snahy o vznik záchytných parkovišť, například na příjezdu do obce ve směru od dálnice, totiž narážejí na omezení ze strany památkářů či ochránců přírody.

NOVĚ BLOKOVANÉ ULICE:

Nádražní, Komenského, Na Zahradách, Čechova, Čechova II, Cihlářská, Valtická (vedlejší ulice), část Slovácké

JIŽ BLOKOVANÉ ULICE:

Pekařská, Poddoší, kolem býv. židovského hřbitova, 21. dubna (vedlejší ulice)