Z čekárny u lékaře, z restaurace nebo i z jiného města. Téměř odkudkoli budou moci nejspíš už od konce letošního roku zaplatit řidiči za parkování na všech placených parkovištích v Břeclavi. Tamní radnice totiž chystá spuštění městské aplikace Břeclav v mobilu, jejíž součástí bude právě i možnost platby za parkování online. „Díky aplikaci budou mít obyvatelé informace z města na jednom místě. Její spuštění plánujeme na podzim letošního roku. Společně s aplikací pro parkování by pak mohla fungovat už na konci roku,“ datovala mluvčí radnice Jana Pelcová.

Inspirací bylo Břeclavi Brno, kde systém úspěšně funguje. „Jdeme do toho, protože je to moderní řešení, které bude pohodlnější pro uživatele,“ zdůvodnil místostarosta Jakub Matuška.

O možnost zaplatit v hotovosti či kartou tam, kde je terminál, však lidé nepřijdou. „Zaplatí přes aplikaci, nebo si u automatu koupí lístek. Zahájili jsme již všechny kroky ke zprovoznění této nové služby jak po stránce technologické, tak i ekonomické. Pokud vše půjde podle plánu, ke spuštění zkušebního provozu by mělo dojít v půlce října,“ informovala mluvčí strážníků Lenka Rigó.

Novinku řidiči většinou vítají. „Určitě jsem pro. Spíš nejsem ale typ člověka, který má všechny peníze na kartě. Musím mít u sebe vždy hotovost. Pokud mám naplánovanou cestu do Břeclavi nebo kamkoli jinam, vždy mám u sebe drobné do parkovacího automatu. Jsem prodavačka a vím, jaký problém může nastat, když naráz karta nefunguje a lidé musejí zaplatit hotově,“ okomentovala Michaela Markovičová.

Modernizaci platebních terminálů na parkování chystají také Hustopečští. „V rámci chytrého města postupně rozšiřujeme metropolitní síť a natahujeme optické kabely dále od centra. Jakmile bude toto hotové, chtěli bychom přeinstalovat všech dvanáct terminálů tak, aby se dalo platit kartou nebo třeba hodinkami,“ sdělila starostka města Hana Potměšilová.

Svoji aplikaci již má například město Mikulov. „Jmenuje se Mikulov a je k dispozici na Apple Store i na Google Play. Nabízí turistické trasy, turistické cíle, kalendář akcí, informace o městě a odkáže návštěvníky také například na web města," přiblížil mluvčí radnice Dominik Ryšánek s tím, že o online platbách prostřednictvím aplikace třeba za parkování tam zatím neuvažovali.