Pomsta či opodstatněná výtka? Jedna z možností je správná a řeší tajenku křížovky, kterou byl před necelým měsícem výjezd pěti hasičských jednotek do Brodu nad Dyjí. A následné čerpání vody z rybníka kvůli průsaku vody přes hráz. Hasič, který nechtěl zveřejnit své jméno, obvinil břeclavského funkcionáře, že zneužil hasičské jednotky k odčerpání vody kvůli plánovanému výlovu ryb. Ten oponuje, že hasiči postupovali podle zákona.

„Když vás požádá starosta obce o pomoc, tak si myslím, že jsme tady především od toho, abychom pomáhali,“ řekl ředitel hasičského územního odboru Břeclav František Hušek.

Anonym napsal, že nemá osobní spor s nikým ze zainteresovaných osob. „Jsem příslušníkem hasičského záchranného sboru a za některé vysoké funkcionáře se stydím,“ zaznělo mimo jiné v e–mailu, který zaslal do redakce Břeclavského deníku.

Podle Huška se ovšem nejednalo o vyčerpání rybníku, nýbrž o snížení jeho hladiny. „Pokud by tam byl vážnější průsak a stalo by se něco následně, někdo by řekl: Ano, věděli o tom a nic neudělali. Když se nic nestane a doplatí na to někdo něčím, tak je to vždycky daleko jednodušší,“ podotkl zkušený hasič.

jak uvedl, v žádném případě se necítí být obětním beránkem. Přesto si nemyslí, že hasiči měli postupovat jinak. „Jednali jsme v souladu se všemi zákony,“ uvedl.

Na své rozhodnutí ovšem doplatil. Jak potvrdil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid, stížnost na zásah hasičských jednotek byla opodstatněná v tom smyslu, že ředitel územního odboru Břeclav chybně vyhodnotil situaci když rozhodl o výjezdu hasičů k rybníku.

Zůstane bez odměn

„Pochybení spočívalo v tom, že tam nehrozilo bezprostřední ohrožení života, zdraví a majetku obyvatel obce,“ odcitoval Haid ze zákona. Nadřízení Huškovi chybu vytkli a do konce letošního roku může zapomenout na odměny ve výplatě.

Jak Haid dodal, hráz sice vykazovala průsaky, ale nehrozilo akutní nebezpečí. „Byla tam možnost nasadit jednotky dobrovolných hasičů na žádost starostky. To je naprosto legální,“ nastínil.

Starostka Brodu nad Dyjí Pavla Norková celou záležitost vnímá jako spiknutí. „Je to lidská závist, ego a tak dále,“ nechala se slyšet.

Obec začala podle jejích slov rybník vyčerpávat na základě nařízení Agentury ochrany přírody a krajiny. Ta určila termín odčerpání vody kvůli plánované obnově zanedbaného rybníka. „Vodu jsme z něj začali odpouštět klasickou cestou, ale zjistili jsme, že výpustí je v rybníku více. Za hrází jsou sklepy, které se začaly zaplavovat. Báli jsme se, že jestli budou výpusti i na druhé straně a dojde k průsaku, hrozilo i vytopení domů,“ trvá na svém starostka.

Práce hasičů si velmi cení. Jak říká, také na adresu obecního úřadu přišla různá udání, ovšem podle ní naprosto neopodstatněná. „Ani přítomní zástupci České inspekce životního prostředí neshledali žádná pochybení. Je to paradox. Někomu pomůžete a dostanete se do potíží. Vnímáme to jako nespravedlnost,“ zdůraznila Norková.