„Do majetku musíme postupně zařadit velkou investici do kanalizační sítě na Břeclavsku. Nemluvě o tom, že jedno procento z navýšení je dáno nárůstem sazby daně z přidané hodnoty," mínil už dříve v rozhovoru pro Břeclavský deník předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Jaroslav Parolek.

Podobné je to s vytápěním, které pro Břeclav částečně zajišťuje městská společnost Teplo. Kdyby DPH nevzrostlo o jeden procentní bod, mohli lidé i pár korun ušetřit.

„Už třetí rok se pro koncového zákazníka cena s daní z přidané hodnoty nemění. Případné zdražení jsme totiž dokázali zahrnout do vlastních nákladů. Zákazníků se tak nedotkne ani zvýšení DPH na patnáct procent. Podle předkalkulace bude příští rok průměrná cena za gigajoule 563,30 korun bez DPH a 647,80 korun s daní. Suma se bude lišit podle jednotlivých lokalit ve městě," sdělil jednatel společnosti Teplo Břeclav Pavel Rouček.

Ceny tepla sleduje i Jiří Pospíšil, který žije v družstevním bytě na sídlišti v centru města. O vytápění se tam stará soukromá firma KA Contracting (bývalý Harpen, pozn. redakce), která má od města dlouhodobě pronajaté rozvody tepla.

„Mírná zdražení by se mého rozpočtu na domácnost příliš nedotkla. Jako problém ale vnímám celkové smluvní nastavení se společností. Ceny mají vysoké a kdo mohl, ten už se odpojil. Podle smluv se totiž do roku 2015 o cenách prakticky nedá jednat," nešetřil kritikou Břeclavan.

Poplatky za svoz odpadu se kromě Mikulova udrží v regionu stejné jako loni. Původní návrh na zdražení o necelých dvě stě korun vyvolal v městě pod Pálavou bouřlivou debatu, zastupitelé se tak nakonec shodli na ročním poplatku ve výši šesti set korun. Výjimkou jsou pouze penzisté, kteří mají výraznou slevu.

„I tak bude třeba z rozpočtu doplatit dva miliony korun. Věřím ale, že pokud budeme pokračovat v pečlivém třídění, můžeme se za rok dostat i pod pětistovku na každého," vzkázal nedávno mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Jízda městkou hromadnou dopravou nepodraží v roce 2013 v Mikulově ani Břeclavi. Cestující zaplatí desetikorunu, bez čipové karty dvojnásobek. Měsíční a čtvrtletní jízdné zůstane ve stejné výši.