V pátek převzala ministryně v Mikulčicích na pomezí Břeclavska a rodného Hodonínska petici s více než třinácti tisíci podpisy požadující záchranu takzvané Moravské Amazonie. „Vyšší míru ochrany pro Soutok chceme ještě toto volební období,“ dala Hubáčková naději iniciátorům akce.

Petice požaduje urychlenou ochranu lužních lesů v oblasti soutoku Dyje s Moravou, která je pro své přírodní bohatství a kritiku těžby dřeva označována jako Moravská Amazonie. „Ochrana tohoto vzácného území totiž není dlouhodobě řešena a hrozí, že zmizí staré porosty, pestrost krajiny i mnohé vzácné druhy rostlin a živočichů,“ sdělila iniciátorka výzvy Zachraňme Soutok Anežka Bartošová. Elektronická petice pokračuje.

Lesníci na ploše 180 hektarů v lužním lese v polesí Tvrdonice aplikovali přípravek k regulaci komářích larev.
Boj s komáry na jihu Moravy: lesníci u Tvrdonic aplikovali postřik proti larvám

Území je na seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000 a Česká republika se tak k jeho ochraně zavázala. „Tyto přírodně nejbohatší středoevropské lesy stát spravuje především jako zdroj dřeva. I po desítkách let snah o ochranu toto unikátní území stále postrádá ochranu a postupně ztrácí svou jedinečnost,“ kritizují iniciátoři petice.

Pod ní se podepsalo kolem dvou tisíc obyvatel dotčené oblasti. „Ochrana Soutoku má mezi místními podporu. Cílem petice je urychlené zajištění desítky let připravované ochrany Soutoku,“ uvedl za výbor lesní inženýr Filip Šálek.

Lesník Miroslav Kostka z Lanžhota při práci v lese na Soutoku narazil na helmu německého vojáka. Když ji pozvedl, zjistil, že se pod ní skrývá lebka. Ihned proto kontaktoval policii.
VIDEO: Z helmy trčela lebka, lesník našel v Soutoku pozůstatky vojáka wehrmachtu

Zástupci vlády řeší způsob ochrany. Plány na rozšíření národních parků o Křivoklátsko a Soutok ze čtyř na šest narazily. Hubáčková nedávno oznámila, že odloží zahájení procesu vyhlášení Národního parku Křivoklátsko ve středních Čechách na září. Setkal se s odporem místních a samospráv také kvůli obavám z omezení vstupu.

Jihomoravský Soutok se nakonec může stát chráněnou krajinnou oblastí, což je varianta, k níž se přiklání i ekologové, mnozí odborníci a zástupci petičního výboru. „Národní park je území, kde se snažíme udržet bezzásahovost, přirozený vývoj. V případě Soutoku to tak být nemůže. Lužní les a udržení vodního režimu vyžaduje zásahy kvůli regulaci. Ne však hospodářské, jako je těžba dřeva," vysvětlila Hubáčková. Třeba Děti Země národní park z jihomoravského Soutoku nechtějí. Stejně tak odmítají území příliš "rozdrobit.“

CHKO i maloplošná ochrana

Velkoplošné ochraně má předcházet maloplošná. I s tím je problém. Ekologové kritizují táhnoucí se proces vyhlášení Národní přírodní památky Soutok a Lanžhotských pralesů v katastru Lanžhota. Jak již Deník informoval, ministerstvo řeší rozklady proti vyhlášení již téměř dva roky. „Je potřeba konečně to dotáhnout,“ dodal Šálek.

Ministryně Hubáčková souhlasila. „Maloplošná území jsou nutná. Proces už máme rozjetý. Příští rok může být hotovo. Neznamená to, že po vyhlášení chráněné krajinné oblasti v budoucnu zaniknou. Například v Bílých Karpatech existují souběžně,“ poznamenala.

Oblast soutoku řek Moravy a Dyje bývá označována jako Moravská Amazonie.
Petici za soutok podepsalo třináct tisíc lidí. V Lanžhotě ji dostane ministryně

O ochraně nedávno jednala s vedením dotčeného města Lanžhot. Padaly otázky kolem ovlivnění rozvoje obcí, turismu, užívání lesů místními či hospodaření v nich. „Počítáme, že další kolo debat nás bude čekat po podzimních komunálních volbách. Dosavadní péče o les na Soutoku nebyla tak špatná, aby lokalita již nemohla dosáhnout vyhlášení chráněného území,“ tvrdí Hubáčková.

Podle Šálka je ideální šance Soutok zachránit. Zmínil, že šéfové dotčených resortů životního prostředí a zemědělství jsou ve vládě oba za stejnou partaj. „Snažíme se nalézt kompromis mezi užíváním krajiny a její ochranou,“ reagovala Hubáčková. Jak doplnila Soutok, ale i Křivoklátsko jsou hodně zalesněná území. Spolupráce s ministerstvem zemědělství je tak nezbytná