Obraz zkázy asi ještě není úplný. Hodně mrtvých ryb leží zřejmě na dně řeky, řekl ve čtvrtek hospodář místní skupiny rybářů v Bulharech Jan Viktorin poté, co jeho kolegové v minulých dnech vytahali z Dyje tuny mrtvých ryb. „Uhynulé ryby jsou už od soboty vidět po celém korytě Dyje od Bulhar až k Novým Mlýnům. Myslím si, že jich určitě bude kolem deseti tun," odhadoval Viktorin.

Podle něj je málo pravděpodobné, že by rybí katastrofu způsobila nějaká otrava. „Musela by dorazit až z přehrady, což je obrovská plocha. Předpokládám, že důvodem úhynu byl nedostatek kyslíku," mínil rybář z Bulhar.

„Na vině je deficit kyslíku. Jednoznačně," potvrdil ve čtvrtek tajemník Moravského rybářského svazu Václav Habán, že ryby zabíjelo extrémně horké a suché počasí.

„Už minulý týden ve čtvrtek a v pátek se objevily první signály blížící se katastrofy. Ryby lapaly u hladiny po vzduchu. Kdyby měli vodohospodáři dostatečnou zásobu vody v přehradě a včas na to reagovali, nemuselo k tak masivnímu úhynu dojít," je přesvědčený Viktorin.

Mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková se ale brání. „Odtoky jsme kvůli extrémnímu vedru a suchu zvýšili už před čtrnácti dny. Příliš mnoho kubíků ale z Nových Mlýnů upouštět nemůžeme. V nádrži by nezbyla voda, přítoky jsou téměř nulové," argumentovala.

Pracovníci Povodí Moravy se podle Tomíčkové o úhynu ryb dozvěděli v pondělí v šest hodin ráno. A okamžitě zvýšili odtok vody z Nových Mlýnů na pětadvacet metrů krychlových za sekundu.

„Nařízený minimální odtok pod nádrží je pro toto období stanovený na osm metrů krychlových za sekundu. My jsme ale už z preventivních důvodů čtrnáct dní pouštěli patnáct metrů krychlových, v současné době dokonce dvacet metrů krychlových za sekundu. Vodu navíc pouštíme přes spodní výpusť, aby maximálně docházelo k jejímu okysličení," sdělila.

A zdůraznila, že uhynuly převážně plevelné ryby.

Podle Viktorina z Bulhar ale smutná bilance ještě zdaleka nemusí být konečná. „Vytahovali jsme mrtvé tolstolobiky a cejny, k tomu pár sumců a kaprů. Mezi uhynulými rybami ale nebyli žádní candáti ani okouni, což mě dost udivilo, protože bych je čekal jako první. Zřejmě budou na dně. Nebo jsou uhynulé ryby z novomlýnských nádrží," zamýšlel se.

Způsobená škoda se podle Viktorina vzhledem k ceně násady už nyní pohybuje v řádech statisíců korun. S dalšími mrtvými candáty či sumci by ještě narostla a mohla by klidně přesáhnout i milionovou hranici. „Musíme ještě den dva počkat, než budeme mít úplně jasno, kolik ryb vlastně uhynulo. Když se ukáží další mrtvé kusy, budeme to muset řešit," odtušil, než se v podvečer vydal na obhlídku k bulharskému jezu.

A co náhrada vzniklé škody? „To bude věcí dalšího jednání. Obávám se ale, že Povodí Moravy se ničeho nedopustilo. A uhynulé ryby nám už nikdo nenahradí," neskrýval včera pesimismus Habán z vedení Moravského rybářského svazu.