Mezi třiceti nominovanými talenty si nejdříve nevěřil. „Dozvěděl jsem se, že jsou ještě další dva soutěžící se stejným oborem, ale vyšlo to," vypráví student gymnázia.

Na astronomii poprvé narazil v šesté třídě. „V té době jsem poprvé dělal astronomickou olympiádu. Mělo to hodně blízko k matematice, která mě bavila už od školky. V osmé třídě jsem postoupil do celostátního kola," vzpomíná Vala, který měl od malička dobrou číselnou paměť.

Jako prvňák chodil na matematiku do páté třídy. „Vše nakonec dospělo k tomu, že jsem přeskočil druhý ročník," dodává nadaný student.

Z celé rodiny se astronomii věnuje jen on. „Po kom jsem zdědil talent, je záhada. Můj otec vystudoval fyziku na vysoké škole, ale baví ho spíš dějepis. Matka zase učí angličtinu a hudební výchovu," říká držitel zlatého oříšku.

Pro své studijní účely využívá školní dalekohled, ale za výhru v soutěži by si rád pořídil vlastní. Nejvíce ho na astronomii baví pozorování a výpočty. „Spočítat můžeme skoro všechno, protože to dává vždycky smysl, i když toho o vesmíru víme velmi málo. To mě fascinuje," přiznává Mikulovan.

Po střední škole chce studovat vysokou školu v Praze nebo v zahraničí. Nezanevře ani na soutěže. „Mým vzorem je Stanislav Fořt, který má z mezinárodních astronomických olympiád tři zlaté medaile a studuje na Cambridge. Vzhlížím také k Jiřímu Grygarovi, nejznámějšímu českému astrofyzikovi. Inspirují mě a motivují k tomu se stále zlepšovat," usmívá se mladý astronom, pro něhož je oříšek odměnou za celoroční píli.