„Domnívám se, že v místech, kde je hodnota území vyšší než hodnota druhu, což je třeba lednický park, je toto řešení potřeba,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

„Pokud se nepodaří chytit bobra, který ničí vzácné dřeviny uvnitř parku do pasti, pak je prostor pro ulovení a usmrcení,“ nastínil Vyhnálek.

Správce lednického parku Oto Bernad nevidí jako vhodné východisko pouhý odchyt bobra a jeho vypuštění na jiné místo. V takovém případě je totiž často zvíře odsouzeno k mnohem brutálnější smrti.

„Když bobra vypustíte někde poblíž místa odchytu, vrátí se zpátky. Pokud se dostane do vzdálenějších míst, žijí tam zase jiní bobři. Pak se stává, že se na něj vrhnou a taková návštěva končí většinou tragicky,“ uvedl Bernad s tím, že sám asi před rokem viděl zvíře, z něhož po takovém boji jen visely cáry.

Mnohem humánnější způsob vidí v odchytu bobra, jehož usmrcení může zařídit třeba injekce. „Utracené zvíře pak může sloužit třeba zoologům k výzkumu,“ míní Bernad.

S bobry bojují také rybáři, myslivci i někteří starostové. Hospodář břeclavských rybářů Karol Smaženka je i pro regulaci stavu bobra nejen v lednickém parku, ale i na březích Dyje. „Těch zvířat je tam obrovské množství,“ říká Smaženka.

„Nám zase bobři dělají paseku na ostrůvku uprostřed Hlohoveckého rybníku, kterému se říká Porc. Už tam zlikvidovali několik vzrostlých stromů,“ uvedla starostka Hlohovce Jana Vlková.

Návrh ochranářů na umístění elektrického ohradníku vítá, zároveň se však bojí, že se bobři přesunou do břehové části, kde už obec takto stromy nemůže ošetřit. S nadsázkou dodala, že už se jí zdejší myslivci ptali, jestli budou moct bobry střílet.

Bobrům nemohou přijít na jméno ani lidé ve Staré Břeclavi. Hlodavci tam na břehu Dyje odsoudili k pokácení několik půl století starých jabloní a také vzrostlé vrby a topoly.

Někteří lidé už bojují s bobry tak, že natlučou silné hřebíky do míst, kde už zvířata strom nahlodala. Až do dubna totiž bobři preferují ve svém jídelníčku kúru stromů. Později dávají dřevinám pokoj, protože nacházejí větší lahůdky, například na jaře rašící orobinec.