„Je to i z toho důvodu, že začíná topná sezona. S krádežemi dřeva z našich pozemků sice zatím problémy nemáme, ale na pozemcích Lesů České republiky už jsme něco takového zaznamenali. Ztrácí se odtamtud akáty či topoly," uvedla v pátek starostka Zaječí Jana Hasilíková.

Vzpomněla si na jeden letošní případ, kdy jí lidé nahlásili, že někdo krade dřevo na hranicích s katastrem Šakvic. „Zavolala jsem policii, ale když na místo přijeli, už tam nikdo nebyl," řekla starostka, která hodlá každý případ přistižení při krádeži dřeva řešit s policií.

Podle ní se stává, že lidé seberou například spadané stromy, které lesní závod nestačí odklízet. „Letos zatím evidujeme osm případů, kdy došlo ke krádeži palivového dřeva. Čtyři byly přestupkové se škodou do pěti tisíc korun, ty zbývající jsme šetřili jako trestný čin," shrnula břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Vzhledem k začátku topné sezony lze očekávat, že krádežím dřeva není zdaleka konec. Naznačuje to i loňská statistika, podle níž policisté v regionu šetřili devět krádeží dřeva. Ve třech případech se jednalo o trestný čin.

Letos už se strážci zákona mohou pochlubit jedním velkým úlovkem. „V květnu jsme obvinili skupinku tří mužů, která měla na svědomí vytěžení dřeva v hodnotě přes třicet tisíc korun. Protiprávního jednání se dopustili na několika místech. Ve zkráceném přípravném řízení si vyslechli podezření z přečinu krádeže," sdělila Haraštová.

Doposud poslední případ je starý měsíc. Zatím neznámý pachatel v prvních pěti říjnových dnech v takzvaném Němčičském lese v katastru Kobylí odcizil přes dva kubíky volně loženého dubového dřeva. „Lesnímu závodu způsobil více než dvouapůltisícovou škodu," doplnila mluvčí.

Včera poprvé od nástupu podzimu škrtl v krbu Břeclavan Pavel Dominik. Kde shání dřevo? Jak prozradil, zdrojů má hned několik.

„Jezdím za lesáky na horní les nebo na soutok. Variant je víc. Vždycky jsme se dohodli, když třeba káceli suchý strom. Úplně mně stačilo, když mi nechali za dohodnutou cenu zpracovat větve a kmen si odvezli. Řeším to svépomocí. Naše potřeby nejsou nijak závratné, máme to jen na přitápění. Pět kubíků na rok úplně stačí," podotkl Dominik.

Kdo se chce chovat slušně a neriskovat ostudu, dřevo krást nemusí. Například ve valtickém polesí podle Dominika nabízejí palivové dřevo k prodeji běžně.