Už za pár hodin se i lidé na Břeclavsku rozloučí se starým rokem 2009 a přivítají plní očekávání rok 2010. Představitelé některých obcí se proto rozhodli připravit pro své občany a případné návštěvníky silvestrovskou noc plnou hudby, jídla a ohňostrojů.

Asi největší veřejné oslavy se tradičně odehrají na břeclavském náměstí kolem kostela svatého Václava. „Diskotéka začíná kolem půl jedenácté. O reprodukovanou hudbu se postará Luděk Kabelka, kterého pak půl hodiny před půlnocí vystřídá zpěvák Jiří Zonyga,“ pozval do okresního města Pavel Kašuba z oddělení kultury břeclavské radnice.

Jak dodal, Zonyga zazpívá i novoroční státní hymnu. Chybět nebude samozřejmě ani proslov a přípitek starosty. Stejně jako v minulých letech se mohou Břeclavané těšit na ohňostroj a následnou diskotéku před radnicí, která bude pokračovat až do rána.

„Hned potom by měly do ulic vyjet úklidové čety. Je to v centru města, takže nechceme, aby tam zůstal nepořádek,“ uvedl Kašuba.
Velké oslavy určené pro obyvatele města se konají také v Mikulově. Tam se začnou lidé připravovat na příchod nového roku už v osm hodin večer na náměstí.

„Je to už tradice. A myslím si, že je správné se s lidmi z města i jiných obcí, kteří tady tráví volno, sejít na závěr roku. Náměstí je každým rokem plnější, určitě vždycky přijde několik stovek oslavujících,“ řekla místostarostka Mikulova Ilona Žišková Vágnerová s tím, že někteří lidé jdou na náměstí jen na procházku, jiní tam tráví i několik hodin.

O hudbu se letos nově postará DJ Lukas a návštěvníci akce se mohou těšit i na novoroční ohňostroj v areálu zámecké zahrady.

Kulaté výročí společných oslav si letos připomenou v Moravské Nové Vsi, kde ohňostroj vypukne trochu netradičně už kolem šesté hodiny v podvečer.
„První ohňostroj jsme dělali na přelomu tisíciletí, takže letos to bude už desátý ročník. Ohňostroj doprovodí hudba puštěná z rozhlasu po celé vesnici,“ představila silvestrovský večer starostka městyse Jana Krutáková.

Dřívější zahájení vysvětluje tím, že chtějí, aby před úřad městyse přišli také děti a senioři, pro které by mohla být doba kolem půlnoci problém.
„Zároveň jsme termín vybrali záměrně, abychom navázali na slavnostní mši, která se koná v kostele od čtyř hodin. Takže lidé nemusejí přecházet nebo dlouho čekat,“ zdůvodnila rozhodnutí. Zájemci se mohou těšit i na svařené víno. Pro ty, kdo alkoholu neholdují, bude připravený čaj.

Silvestrovské zábavy pořádají i nejrůznější spolky na Břeclavsku. Například od osmi hodin večer myslivci v sokolovně v Charvátské Nové Vsi, sokolové v kulturním domě v Krumvíři nebo v pohořelické radnici. Zahrádkáři se sejdou v kulturním domě v Týnci. Od sedmi hodin slaví i chasa v Moravském Žižkově v tamním kulturním domě. Ta dokonce pojala příchod nového roku jako upíří bál.

Další příjemné okamžiky na přelomu roku mohou lidé prožít se svými přáteli třeba v břeclavském dělnickém domě, v restauraci Na Kovárně v areálu veslařského klubu v Břeclavi
nebo na diskotékách v Zaječí a ve Valticích. Silvestry samozřejmě pořádá i řada soukromých podniků.

ELIŠKA WINDOVÁ
PETR KLUSKA