Na účtu bylo do tohoto týdne jen necelých sto deset tisíc. Tedy ani ne jedno procento. „Lidé, kteří se museli z Mušova vystěhovat, i rekreanti. Všichni si chtějí kostel prohlédnout. Proto jsem očekávala, že budou štědřejší," přiznala místostarostka obce Alena Mandáková. Sbírka na záchranu unikátní románské stavby začala už loni.

Lidé mohli od letošního června do konce října přispět penězi i do schránek, které Pasohlávečtí umístili do prodejen Jednoty v obcích kolem novomlýnských nádrží, na recepci autokempu Merkur a do vstupní haly Aqualandu Moravia. Takto vybrali přes osmatřicet tisíc. „Byl jsem optimističtější. Počítal jsem, že budeme moci sbírat peníze formou DMS zpráv, ale fórum dárců neumožňuje, aby to mohly využívat obce. Dneska lidé raději přispějí na postižené děti," sdělil iniciátor sbírky Tomáš Ingr.

Podporu na zachování kostela chválí třeba Radek Zabloudil z Moravského Žižkova. „Je to to jediné, co z obce Mušov zbylo. Samozřejmě bych rád přispěl, i když jsem student. Nebyla by to vysoká částka, ale každá koruna dobrá," komentoval mladík.

Organizátoři brzy umístí schránky na pasohlávecký úřad a znovu i do Aqualandu. Na jaře chtějí oslovit tamní hotely a penziony. Příspěvky lze i nadále zasílat také přímo na bankovní účet. Konečná částka půjde na dílčí opravy nejstaršího románského kostela ve střední Evropě.

Příští rok se chtějí Pasohlávečtí pustit do projektu. Ten plánují zaplatit z obecního rozpočtu. Hotovo má být do roka. „Musíme vše konzultovat s památkáři," vysvětlil zastupitel Ingr.

Památkově chráněná stavba se má zakonzervovat, aby se na ní zachovaly jednotlivé slohy. Druhý stupeň projektu bude řešit, jak by se lidé ke kostelu dostávali, a co vznikne v interiéru. Opravit plánují Pasohlávečtí i věž kostela. V budoucnu z ní může být vyhlídka.

Lidé mají nyní na ostrov, kde se kostel svatého Linharta nachází, zákaz vstupu. Ochranáři je tam nechtějí pouštět kvůli hnízdišti vzácných ptáků. „Vstup tam povoluje jen krajský odbor životního prostředí. Ani my jako vlastníci stavby se tam bez povolení nedostaneme," uvedla Mandáková. O plánech na opravu kostela se mluví delší dobu. Podle Ingra je reálná za pět let.