Před několika dny totiž operační středisko vyslalo na Břeclavsko lékařskou posádku k muži středního věku, který utrpěl úraz stejnosměrným elektrickým proudem vysokého napětí. „Byl v bezvědomí a nedýchal. Jeho blízcí prováděli tzv. TANR na základě pokynů operátorky. Jde o telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci, kdy svědkové události stlačují hrudník postiženého a snaží se obnovit krevní oběh,“ přiblížila v pátek případ mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Když její kolegové přijeli na místo, navázali na předchozí oživování a rozšířili péči. „Ihned po připojení na monitor jsme zjistili, že srdeční rytmus je defibrilovatelný a podali jsme výboj. Pokračovali jsme v resuscitaci, poskytli kyslík a chystali podání léků. Byla to velká úleva, když srdce již po prvním výboji a celkem po čtrnácti minutách od zahájení laické resuscitace obnovilo svou činnost a pacient začal dýchat,“ přiblížila průběh zákroku lékařka Kateřina Oborská, která se společně s kolegy Silvií Fojtíkovou a Lubomírem Filáskem na záchraně muže podílela.

V následujících minutách se totiž Tomáš k překvapení všech přítomných zdravotníků, hasičů a rodiny probral do plného vědomí. „Nemuseli jsme ani přikročit k intubaci, tedy zajištění dýchacích cest. Za stálé kontroly vitálních funkcí následoval převoz do břeclavské nemocnice k další péči,“ popsala lékařka.

Zároveň pochválila pacientovy blízké, které při záchraně naváděla operátorka. „Masáž prováděli opravdu kvalitně. Jejich podíl na šťastném konci příběhu je významný,“ řekla lékařka.

Záchranáře naopak potěšilo, že jim pacient přišel poděkovat. „Moc nás potěšilo, že všechno dobře dopadlo, děkujeme za tak krásnou zpětnou vazbu. A přejeme panu Tomášovi především hodně zdraví,“ dodala mluvčí záchranářů.