Po více než roce aktivních příprav zahájila tento týden činnost Dobrovolná záchranná služba České republiky. K jejímu vzniku notnou měrou přispěl lednický Nadační fond Ledňáček, který se inspiroval v zahraničí. Cílem je pomoct integrovanému záchrannému systému v místech, kde profesionální síly nestačí.

„Mezi naše cíle patří například pomoc hasičům a záchranářům při přírodních kalamitách jako jsou povodně. Hasiči při nich tráví dny až týdny, někdy ani nespí. Nová služba by tak měla být jistotou, s jejíž pomocí by mohli počítat," nastínil jedno z využití dobrovolné záchranné služby její zakladatel a zároveň ředitel Nadačního fondu Ledňáček Lukáš Klučka.

Ve vyspělých zemích podle něj tato záchranná služba běžně funguje. A to i přesto, že je čistě dobrovolná a bez nároku na honorář. Ohlas už prý vzbudila i u nás. Spolupracovníky našli v Praze, na Vysočině nebo v Moravskoslez­ském kraji.

„Systém bude celorepublikový, je tak přesně promyšlený. Na postižené místo pak bude vyjíždět čtyřčlenná skupina dobrovolníků. Ti pomůžou i při pátrání po nezvěstných osobách, s prevencí nebo doplní první a psychologickou pomoc při mimořádných událostech. Když někomu vyhoří dům, budou zase držet hlídku," doplnil třiadvacetiletý Klučka.

Shání další členy

Členem nové služby se může stát každý občan České republiky, který je starší osmnácti let a má čistý trestní rejstřík. Podle zakládajících členů je ale neméně nutný také zápal pro věc.

Jak Klučka dodal, pomáhat mohou nynější členové ihned. Až bude struktura služby kompletní, nabídnou své členství hasičům jednotlivých krajů, aby je jako občanskou aktivitu do integrovaného záchranného systému zapojili.

„Jelikož nás ještě nikdo nekontaktoval a vedení nemělo možnost vidět podklady, ukáže až čas, jaká služba bude. Obecně máme dlouhodobé a dobré zkušenosti se spoluprací s dobrovolnými hasiči, charitou či vodní záchrannou službou. Nová záchranná služba ale může být partnerem do budoucna," zamýšlel se mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Podle Klučky už také začali s informační kampaní pro starosty. Spolupráce, jež nemá nést finanční závazky, nabízí obcím do pěti tisíc obyvatel možnost, jak čelit mimořádným událostem. A odezva je kladná.

„Nápad je to rozhodně dobrý a prospěšný. Službu bychom využili i u nás v Týnci. Neustále tady totiž sledujeme stav vody. Jakmile začne něco hrozit, okamžitě jsme v pozoru. Hlavní oporou jsou naši dobrovolní hasiči. Při povodních pořádně nespí i několik týdnů a hlídají ve dne v noci," chválila starostka Týnce Hana Zoubková.

Jelikož jde o obec, která se s velkou vodou potýká často, pomoc dalších dobrovolníků by uvítala. „Nedávno jsem říkala, že nevím, co si počneme, až zestárnou a nikdo je nenahradí. Nová služba dodává optimismu," usmívala se.