Oproti předchozímu roku se čísla takřka nezměnila. „Přímo během telefonického rozhovoru, kdy nám lidé hlásí nález, se to snažíme filtrovat. Je zbytečné přijímat třeba mláďata, která mohou zůstat v přírodě," řekl Deníku Rovnost vedoucí stanice Jaroslav Sedláček.

Největší podíl přijatých živočichů loni tvořili ptáci, a to 353 exemplářů, což je zhruba osmdesát procent z celkového počtu. „Přijali jsme i jednu užovku jako zástupce plazů," zmínil Sedláček.

Třicetimetrový komín v areálu hustopečské nemocnice, který patřil k původní kotelně, se od roku 1987 nepoužívá. Specializovaná firma ho nyní postupně rozebírá.
Hustopečský komín jde k zemi. Na jeho místě budou stát auta, podívejte se

Nejpočetnějším druhem byla poštolka obecná s dvaapadesáti exempláři, na druhém místě pak dvaačtyřicet káňat lesních. Jako třetí nejčastější druh se umístil ježek západní, do Rajhradu putovalo devětatřicet jedinců.

Ježek byl i prvním přijatým zvířetem do záchranné stanice v roce 2022, a to hned s nástupem nového roku 1. ledna. „Lidé jej objevili na Břeclavsku. Zraněný nebyl, jen na něj zapůsobily vysoké venkovní teploty a probudily jej z hibernace. V teplých dnech se probouzí a hledají potravu," přiblížil Sedláček.

Ježci ještě ve stanici zůstávají

V záchranné stanici loni pečovali také o 116 živočichů zvláště chráněných druhů. „Určitou dobu u nás pobývali tři luňáci červení, dva orli mořští, orel královský, čtyři ostříži lesní, moták pilich, vlha pestrá nebo sova pálená," vyjmenoval vedoucí stanice.

Prodejnu COOP Jednota v Bratislavské ulici v Hustopečích čeká demolice.
Staré ustupuje novému. Jednota v Bratislavské ulici v Hustopečích jde k zemi

Z celkového počtu 444 přijatých jedinců záchranáři nadpoloviční část vypustili zpět do přírody. „Na následky úrazu nebo ve vážném zdravotním stavu uhynulo nebo bylo utraceno 146 exemplářů. Dosud v držení nebo léčbě se aktuálně nachází čtyřiašedesát živočichů," poznamenal Sedláček. Díky ježkům právě číslo skupiny, která zůstává v zajetí, podle něj trochu povyskočilo.

Záchranáři z Rajhradu měli loni práci také v souvislosti s tornádem na jižní Moravě. Na přelomu loňského června a července přijímali celkem jednadvacet ptáků. „První případ bylo 29. června spadené hnízdo s pěti mláďaty vlaštovek v Moravské Nové Vsi. Druhý 4. července taktéž v Moravské Nové Vsi a opět osm mláďat vlaštovek," zmínil Sedláček.