„Jsou to oblasti, kde mají obě strany problémy se zabezpečením náležitého pokrytí záchrannou službou. Proto jsme začali v poměrně širokém obsazení probírat konkrétní úkoly a problémy, které musíme ještě před podáním projektu zvládnout,“ řekl krajský radní František Adamec.
Na rakouské straně podle něj záchrannou službu supluje zčásti personál Červeného kříže, zčásti praktičtí lékaři se speciálními kursy a vybavenými osobními auty.

„Shodli jsme se, že to chceme změnit, rakouský Červený kříž o spolupráci velmi stojí. Jednáme také s ministerstvem zdravotnictví, které chystá plán s novými výjezdovými místy,“ podotkl Adamec.
Úředníci obou stran, záchranáři, zástupci rakouského Červeného kříže a další experti projednávají řadu detailů. „Musíme sladit povinné vybavení vozů, standardy neodkladné péče, zapracovat samozřejmě i na jazykové výbavě posádek,“ vypočítal Adamec.

Přeshraniční spolupráci vítá také jihomoravská záchranka. „Tento projekt podporujeme a intenzivně jednáme o možnostech. Zatím je předčasné mluvit o konkrétních věcech, protože jsme teprve na začátku. Narážíme také na legislativní problém. Je jím zodpovědnost za pacienta či pojištění při zásahu zdravotníků z jiného státu,“ vysvětlila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.

Právní, ale i technické otázky nyní zkoumají experti obou stran hranice. „Proto je zatím zcela otevřená otázka, jak by vypadaly například posádky. Mohlo by jít o české záchranáře zasahující i na území Rakouska, či naopak, nebo bychom mohli mít i smíšené týmy,“ dodal Adamec.

Záměr kraje rovněž vítá mikulovský starosta Rostislav Koštial. Protože Mikulov usiluje o novou hasičskou zbrojnici, nastínil, že by mohla mezistátní spolupráce fungovat také v tomto směru. „Je tady souvztažnost ke schválenému rozšíření silnice R52, čímž se nám zvýší dopravní provoz. Mikulov je tepnou mezi Pohořelicemi a rakouským Mistelbachem,“ uvedl Koštial.

V případech, kdy jde o životy lidí, podle jeho slov nemá potencionální hranice prakticky žádný smysl. „Jednáme s rakouskou stranou, která je tomu nakloněna. Snažíme se motivovat ty, kteří do toho mohou mluvit,“ poukázal mikulovský starosta. Je toho názoru, že je dobré nebrát evropanství jen formálně, ale i prakticky. A tento projekt je toho zářným příkladem.