Zatočíme se stolístkem klasnatým, doufá správa autokempu Merkur v Pasohlávkách. Řeč je o vodní rostlině, která každoročně trápí plavce tamní Velké laguny. Do boje s ní v úterý vyrazili Pasohlávečtí vlastní lodí, kterou si objednali na míru. „Svým způsobem je dobře, že stolístek klasnatý ve Velké laguně roste, protože filtruje vodu, která je pak díky tomu velice čistá. Na druhé straně je velice nepříjemné, když tráva omývá nohy plavců,“ vysvětlil správce autokempu Merkur Jan Duda.

V minulosti se podle něj dařilo trávu séct ve spolupráci s rybáři. Obec si od nich půjčovala loď, jenže podle Dudy se nadalo dohodnout na datu jejího zapůjčení. Jak říká, třeba čtrnáctidenní skluz nebyl výjimkou. „Navíc každý rok si loď od rybářů pronajímat, bylo docela drahé,“ poznamenal starosta Pasohlávek Tomáš Ingr.

„Tak jsme obětovali peníze a koupili vlastní loď,“ uvedl správce autokempu. Ale nebyl to úplně jednoduchý úkol. Bylo nutné postavit zařízení na míru. Klasická loď totiž seče do hloubky zhruba 130 centimetrů. „Náš požadavek na firmu, která tyto lodě vyrábí, byl, aby žací lišta dosáhla do hloubky alespoň dvou metrů,“ vylíčil Duda.

Přes úterní nevlídné počasí loď poprvé vyrazila na vodu, aby ukázala své schopnosti. „Počasí samozřejmě není optimální pro růst trávy, ale už se ukazují ta kola, takže se do sečení pomalu pouštíme,“ vysvětlil správce kempu. Jak Duda podotýká, někteří turisté věří povídačkám, že tráva dokonce stahuje plavce pod vodu. Jak říká, je to samozřejmě nesmysl. „Příčiny utonutí jsou jiné. Někteří lidé zkrátka neodhadnou své síly, nehledě na to, že se třeba i posilní alkoholem,“ říká Duda.

Koupání ve studené vodě v kombinaci s alkoholem se stalo v lagunách kempu Merkur osudným už několika turistům. Naposledy loni v červenci, kdy utonul mladík, který s kamarádem skákal v bouři ze šlapadla. Když se nad ním sevřela hladina, jeho tělo věznily na dně vodní řasy další téměř čtyři dny. „Je to nepříjemné. I to byl důvod k tomu, abychom trávu pod hladinou co nejvíc vysekali. Je nepříjemná pro plavání, i stání ve vodě,“ popsal Duda.

Pasohlávečtí se rozhodli pro levnější variantu. Existuje totiž i větší loď se sběracím košem, který rovnou trávu sbírá. Stojí však přes milion korun. Podle Dudy nelze říct, zda by se vyplatila pro šestnáctihektarovou lagunu. „Věříme, že díky prodlouženému sečení si s tím poradíme sami. Posečená tráva se dostane na hladinu, pak ke břehu, odkud ji dostáváme do vleček a vyvážíme pryč. Je to těžší, ale musíme se s tím poprat,“ usmál se správce pasohláveckého autokempu.

Některé turisty však v úterý loď brázdící hladinu Velké laguny příliš nepřesvědčila. „Posledně to taky dělali a bylo to k ničemu. Vidíte ten bordel, co tam je,“ ukazoval na žabince u břehu rybář Miroslav Popiolek z Dětmarovic. „Ale uvidíme, necháme se přesvědčit,“ dodal s úsměvem.