Elektroinstalace, vytápění, odpady, nové podlahy i obklady. Na to všechno ve školách sáhli dělníci a řemeslníci. Velké stavební zásahy v červenci rozjeli například na Základní škole Nádražní a v Mateřské škole U Rybiček v Hustopečích. Opravy se dotkly vyvařovny, prádelny, skladů a kanceláře. „Budova je přes čtyřicet let stará a v minulých letech už jsme často řešili havárie," uvedla ředitelka mateřské školy Eva Javůrková. Z rozpočtu města Hustopeče šlo na opravu zhruba 1,6 milionu korun.

Obdobné problémy trápí i spodní část budovy, kde se nachází třídy, umývárny, šatny a kabinety. Tam je v plánu uskutečnit rekonstrukci v příštím roce.

Za lešení se v Hustopečích skryla také Základní škola Nádražní. „Opravujeme vnější křídlo fasády. Měníme i vjezdová vrata, která jsou hodně stará a neprojede jimi větší auto včetně třeba hasičů. Na oknech budou nové žaluzie. Jakmile začnou teplejší jarní dny, a to nemusí být ani tropická vedra, svítí nám celý den do tříd a máme v nich přes dvaatřicet stupňů. Doufám, že v místnostech teď bude bývat přijatelně," popsala opravy ředitelka školy Ivana Matějíčková.

Nové budou na škole také parapety i sklepní okna, která už jsou ztrouchnivělá, a do sklepa jimi zatéká. Investorem je město Hustopeče. Oprava bude stát zhruba jeden a půl milionu korun.

Přibližně dva a půl milionu korun zaplatí Novosedly za opravu kuchyně v tamní školce a půdní vestavbu v základní škole. „Oboje bude dokončeno na konci prázdnin. Kuchyně ve školce bude ještě v příštím roce vybavena novou technikou," informoval novosedelský místostarosta Petr Lukeš.

Několik proměn zaznamenají po návratu do školních lavic i žáci v okresním městě. Čtyři miliony si vyžádala rekonstrukce střechy na Základní škole Kapitána Nálepky v Charvátské Nové Vsi. „Střecha byla v havarijním stavu, krovy již byly poškozené hnilobou. Řemeslníci vyměnili také střešní krytinu," nechal se slyšet mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Nových rozvodů pitné vody i výměny části kanalizace se dočkala Základní škola Slovácká v Břeclavi. Sportovce zase potěší výměna povrchu na sportovištích v břeclavské škole Komenského v Poštorné. „Snažili jsme se opravy stihnout o prázdninách, abychom nenarušili výuku," řekl břeclavský místostarosta Jaroslav Válka.