Pro degustaci dal Křepickým pouze jeden vzorek vína. Veltlínské zelené, pozdní sběr. Malovinař Jaroslav Charvát z Klobouk u Brna přesto za toto víno získal titul šampiona bílých vín ročníku 2013. Sobotní výstava vín v Křepicích letos zahájí jejich dlouhou sérii na Břeclavsku.

Podle jednatele pořádajících křepických zahrádkářů Václava Novotného se v sále kulturního domu sejde 619 vzorků vín a celkem 39 odrůd. „Šampioni jsou celkem čtyři. V kategorii červených uspěli s Frankovkou domácí Rubešovi, dvě nejlepší vína jsme pak vybrali ještě v kategorii starších ročníků," zmínil Novotný.

Zájem o první výstavu vín podle něj nemají pouze vinaři z Křepic a okolí, vzorky si nechali posoudit třeba i vinaři z Bořetic, Hovoran a dokonce Prahy a Přerova.

Kde koštovat
- Křepice, 1. února od 10 hodin; celkem 619 vzorků vín z 39 odrůd, 4 šampioni
- Tvrdonice, 22. února, degustace se uskuteční týden předtím v Dělnickém domě
- Velké Němčice, 2. března
- Kobylí, 8. března
- Lanžhot, 8. března
- Vranovice, 8. března

„Z Klobouk se nás pravidelně účastní této první výstavy vín asi deset. Jde o vzájemnou podporu spolků," prohlásil Stanislav Charvát, jehož slova potvrdil i jeho bratr Jaroslav.

Ten je s ročníkem 2013 poměrně spokojený. „Zaznamenal jsem ve vinici sice nějaké ztráty, hroznů bylo méně, ale jejich zdraví a kvality se podařilo dosáhnout. Nakonec byla i cukernatost nadprůměrná," pochvaloval si držitel šampiona za veltlínské Jaroslav Charvát.

Komentář k úrovni vín přidali samotní organizátoři křepické výstavy: „Sice je o padesát vzorků méně než loni, ale kvalita vín je pěkná. Hlavně u těch vinařů, kterým se podařilo uchránit hrozny před nepříznivými vlivy loňského roku," uvedl Novotný.

Příznivce vín, „žíznivé" po ochutnávce, pozval do Křepic ještě na představení nové knihy o víně, na které se podílel i loni zesnulý profesor Kraus, dále na cimbálovou muziku Lália, která zahraje od tří hodin odpoledne a na tombolu. „Hlavní cenou bude vyřezávaný sud s věnováním," prozradil muž.

Ještě v únoru pořádají výstavu vín vinaři v Tvrdonicích. První březnovou neděli se pak koná velké setkání vinařů ve Velkých Němčicích.

V Křepicích a možná též na domácí výstavě ale bude letos chybět například vinařství Samson z Velkých Němčic. „Organizátoři za mnou zatím nepřišli. Pokud projeví zájem, vzorky vín jim dáme. Nejsme proti. Tyto akce jsou ale spíše významnější pro malé vinaře," řekl Jaroslav Samson.

Seriál čtyřiatřiceti koštů skončí až v květnu.