Když má chuť, naloží kolo do vlaku a míří do Znojma. Odtud pak Břeclavan Petr Hynek šlape zpět domů. „Občas takovou možnost ve vlaku využiju. Jako cyklista jsem za ni samozřejmě rád," říkal v pátek Hynek.Teplé počasí vyhání ve volné dny další stovky lidí za výlety nebo projížďkou. A že je Břeclav mekkou moravské cyklistiky, dokládá například pohled do statistik Českých drah (ČD). Okresní město je v nich na prvním místě. Řeč je o zájmu lidí, již na tamním vlakovém nádraží vyměnili vagóny právě za jízdní kola.

Břeclavská cyklopůjčovna ČD je ve srovnání s dalšími třemi městy nejvyhledávanější na celé Moravě. „V loňském roce byl o kola zájem, celkem se půjčilo 591 bicyklů, nejvíce pak v Břeclavi: 344," uvedla mluvčí drah Kateřina Šubová.

Letos to podle všeho nebude jiné. „Spojení památky – víno je na Břeclavsku totiž geniální," pochvaloval si Hynek.

Šubová doplnila: „Region je k nenáročné cykloturistice opravdu ideální. V okrese je navíc řada možností, jak bicykl využít. Pro letošní rok jsme nechali počet nabízených kol stejný (třináct pánských, sedm dámských, tři dětská a tři dětské sedačky – pozn. redakce)," pokračovala Šubová.

Další půjčovny jsou ve Znojmě, Hodoníně a Veselí nad Moravou. Tu břeclavskou mohou turisté využít denně.

Pro nadšence cyklistiky však nejde o jedinou příležitost. Naopak. V právě začínající sezoně lze regionální stezky vyměnit za ty vzdálenější.

Tento víkend začíná jezdit souprava Velo Podyjí. Po přípoji z Mikulova se vlak specializovaný pro cykloturisty objeví díky červnové výluce také v Břeclavi.

Od loňského roku jsou navíc v provozu další vlaky s rozšířenou kapacitou jízdních kol. Jsou mezi nimi třeba soupravy označované pro vzhled svého čela jako „sysel" nebo přípojné čtyřnápravové vozy určené pro provoz s velkými motorovými vozy, které umožňují přepravu deseti jízdních kol najednou. V regionu je lze využít zejména v Břeclavi.

„V letošním jízdním řádu nabízíme přepravu jízdních kol jako spoluzavazadla nebo formou úschovy během přepravy. Označeno je 6 379 vlaků, ve kterých v drtivé většině nabízíme oblíbenější přepravu kol jako spoluzavazadlo. Tento počet je letos 5 421, což je o přibližně 700 spojů větší oproti loňskému jízdnímu řádu," zmínil ředitel odboru dálkové a mezinárodní dopravy Jiří Ješita.

S řadou souprav mohou cykloturisté vycestovat i za hranice. V mezinárodních vlacích však Šubová doporučuje předem prostudovat dostupné možnosti a kolik převozy kol stojí.