A zpráva pro zodpovědné turisty: lokalita s názvem Na cvičišti zůstává přístupná, ochranáři však stejně jako na dalších místech hojně navštěvované Pálavy apelují na odpovídající chování příchozích.

Patří mezi ně i Radim Stibůrek, který si Pálavu oblíbil pro jedinečnou přírodu a výhledy. „Místo má osobité kouzlo. Nová přírodní památka je pro mě dalším lákadlem," sdělil muž, který vyráží na pěší výlety.

Nová padesátihektarová památka leží asi dva kilometry severovýchodně od Mikulova. Podle vedoucího ochranářů na Pálavě Jiřího Kmeta za svoji pestrost vděčí právě tomu, že jde o bývalé vojenské cvičiště. Jak uvedl, působením armády vzniklo na bývalých polích různorodé prostředí, které poskytovalo vhodné podmínky škále živočichů. Počínaje druhy, které potřebují jen holou či spoře zarostlou půdu, až po ty, které upřednostňují travnatou krajinu s roztroušenými křovinami. „Chceme, aby se tam nadále udrželo co možná nejrozmanitější prostředí. V severní části plochy proto budeme vyřezávat náletové dřeviny, někde jsme už začali s pastvou ovcí a koz, které pomáhají udržovat zdejší trávníky," uvedl Kmet.

Množství zvláště chráněných druhů se pohybuje kolem čtyřiceti. Žije tam například pravděpodobně největší populace celoevropsky chráněného nočního motýla bourovce trnkového. Vyskytuje se také na čtyřicet druhů ptáků. Třeba dudek chocholatý, který má v sousedním Milovickém lese nejbohatší hnízdní populaci v České republice. Někdejší cvičiště využívá pro její pestrou potravní nabídku.

Demoliční firma odstranila bývalé vojenské budovy – učebny, řídicí věže a sociální zařízení – v roce 2012.

Zatímco (ex)vojenský areál na Pálavě má o budoucnosti jasno, například u Moravské Nové Vsi zůstává další využití prostoru po armádě s otazníkem. Vedení městyse v čele se starostou Markem Košutem lokalitu u silnice spojující Břeclav s Hodonínem nechalo vyčistit od černých skládek. Vzniknout tam má místo pro investora. Klíčové je však zařízení odpovídajícího napojení na silnici. To se zatím nedaří. „Teď to není aktuální," podotkl nedávno starosta Košut.