S tímto překvapivým závěrem v pondělí ukončili policejní pyrotechnici a zástupci obce pátrání po nevybuchlé bombě z druhé světové války. Podle výsledků měření měla ležet hned vedle bořetické základní školy. Jenže téměř metrový výkop neodhalil nic jiného než pár kovových trubek.

„Přesvědčili jsme se, že bomba vedle školy není, byť všechny prognózy a měření ukazovaly na takový předmět. Jsem opravdu rád, že to máme za sebou. Kvůli škole a těm, kteří chodí okolo. Teď máme jistotu, že tam nic není,“ oddechl si bořetický starosta Václav Surman.

O zapomenuté nevybuchlé bombě je ovšem zmínka ve školní kronice. Na bořetickou školu dopadlo těsně před osvobozením obce Rudou armádou na konci druhé světové války několik leteckých pum. Kvůli údajnému budování německého opevnění je svrhly sovětské stíhačky. Jedna podle tehdejšího řídícího učitele a školního kronikáře Václava Šandy spadla do školní zahrady a leží tam doposud.

Místo, kde by měla bomba ležet, určily dvě dcery řídícího. Tvrdily s naprostou jistotou, že se nachází někde poblíž školy. Lišily se pouze při přesnějším určení místa dopadu.

Hrozba pod třídou

Bořetický starosta se následně obrátil na odborníky. A jejich speciální přístroje skutečně odhalily jakýsi větší kovový předmět, a to metr u základů přístavby školy v asi šedesáticenti­metrové hloubce.

Včerejší dopoledne rozhodlo. Napětí polevilo před desátou hodinou ráno, protože dělníci vykopali jen kusy trubek, kořeny a zbytky cihel. „Může tam být anomálie, jako přechod suti na hlínu. To už se nám stalo několikrát. Můžou tam být i rozpadlé hřebíky, nebo něco takového,“ nastínil policejní pyrotechnik Vladimír Boček, který s kolegou sledoval postup prací.

V době, kdy dělníci hloubili díru s vědomím, že možná narazí na bombu, měli zrovna školáci pár metrů nad výkopem vyučování. „Neměla jsem strach, protože starosta to měl dobře zajištěné. Kdyby odborníci řekli, že máme odejít z budovy, tak jsme měli připravený náhradní program,“ sdělila ředitelka Základní školy Bořetice Marie Hamalová.

Z výsledků hledání byla překvapená. „Podle výsledku geologického průzkumu tam byl vidět nějaký předmět,“ poznamenala ředitelka školy. Domnívá se nicméně, že pokud by letecká puma skutečně byla u základů budovy aktivní, projevilo by se to už v době budování přístavby školy.

„Možná jsme hledali na špatném místě, ale to nechci tvrdit. Buďme rádi, že jsme nic nenašli a můžeme klidně spát,“ podotkl starosta. „Nebudeme dál hledat, jen zkusíme, jestli jsme se v měření nespletli,“ dodal.