„Zahrádka v silnici zavazí řidičům a navíc ubírá centru v hlavní turistické sezóně tolik vyhledávaná parkovací místa. Otřískané dopravní značky, které auta před překážkou v jízdě odklání, krásnému historickému prostředí taky nepřidají," potvrdil rozpaky lidí turista Marek Pavláček z Prahy, který nedaleko od místa právě parkoval.

Provozovatelka cukrárny U Markýzy Monika Dobešová výtky vůči letní terase na silnici jednoznačně odmítá. „Problém s posezením můžou mít jen ti řidiči, kteří byli ulicí zvyklí projíždět jako blázni. Místním lidem i turistům zahrádka přispívá k většímu bezpečí. Přinutí totiž zpomalit auta, která si cestu na Podivín jednosměrkou zkracují. I tak ale ze silnice často zvedám sražené květináče," namítla Dobešová.

Vše má podle vlastních slov v pořádku také papírově. „Povolení objektu vydal starosta a rada obce. Dopravní komise měla k umístění několik připomínek. Všem jsem se přizpůsobila a postarala se o bezpečnost," dodala žena, která podle svých slov obohacuje život v Lednici nejen podnikatelskou činností, ale rovněž kulturními akcemi.

Dohady o dvojím metru při schvalování potřebného povolení, na které předchozí provozovatelka kavárny a cukrárny Michaela Cibulková nedosáhla, vyvrátila rovněž.

Silnice do loňského listopadu nebyla ve správě obce, spadala do kompetence Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Poté, co se možnost naskytla, Dobešová zažádala a uspěla.

Bývalá provozovatelka Michaela Cibulková by dopravní situaci vyřešila ještě jinak. „Snažili jsme se, aby se z dané ulice stala plnohodnotná pěší zóna. Místo toho vznikla nekoncepční varianta, která blokuje dopravu v místě, kde by se auty jezdit vůbec nemělo. Povolení je dalším populistickým krokem starosty Kabáta, kterým si chce jen rozšířit řady svých příznivců," podělila se o názor na věc bývalá provozní lednické cukrárny Michaela Cibulková.

PETR VLASÁK