Za vizí stojí ředitelka mateřské školy Zdeňka Zálešáková. „Měli jsme spoustu nevyužitého místa. Na takové ploše se nabízelo, něco udělat," řekla Zálešáková k prvotnímu impulzu. Školku přihlásila do speciálního programu, jenž je zaměřený na vztah dětí k přírodě. „Díky tomu jsem se také mohla podívat do různých školek, kde měli takzvané přírodní zahrady, nápad mě uchvátil," přiznala žena.

Přírodní zahrada má své zákony. Je pevně stanovené, co v ní musí být. „Proto jsme se také zapojili do toho programu. Pomohl nám s tím, co všechno do zahrady umístit," doplnila ředitelka.

Voda, dřevo, hlína, kámen, zahrádky, pocitový chodník, dům pro hmyz, to všechno jsou povinné prvky. „Musí jít o atypické věci, tedy vyrobené z českého dřeva a musí být umělecké. V úterý je přijedou montovat," nechala se slyšet iniciátorka projektu.

Do konce října by měla být zahrada už vyzdobená. „Budou to architektonické kousky, které vyrábí umělec ve své dílně. Vytvoření je proto náročnější. Jak časově, tak pracovně," promluvila o projektu Barbora Koníčková z odboru rozvoje a správy Břeclav. Přírodní zahrada má jasný cíl: „Pro děti je nejlepší prožitkové učení. To, co si děti prožijí, to v nich zůstane. Když si něco sami vyzkouší, zapamatují si to," osvětlila Zálešáková hlavní záměr.

Vztah k přírodě je součástí takzvané enviromentální výchovy. „Ekologická zahrada poslouží právě tomu," vyjádřil se už dříve starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý. Jeho slova doplnila ředitelka. „Budeme děti vychovávat k odpovědnému vztahu k přírodě a pochopení její ceny pro život všech," upřesnila.

U školky tak vzniknou bylinkové a trvalkové zahrady, dřevěný dům jako rybárna, sítě na prolézání, tunel z vrby, zvonkohry ze dřeva a kamenů. „Budeme sázet semínka do kelímků a na jaře je zasadíme na zahradě. Na zahradě bude zasazených celkem dvě stě stromů a keřů," vypočítala ředitelka. A pokračovala. „Každá třída bude mít svoji zahrádku. Nejzajímavější je asi hřbitov odpadků. Na cedulkách bude připevněný třeba sáček a šlupka od pomeranče. U té cedulky to stejné zakopeme do hlíny a třeba za půl roku to s dětmi znovu vykopeme. Uvidí tak na vlastní oči, co se rozpadne a co zůstává celé a škodí," vysvětlila. K předání díla má dojít v listopadu. 

ANETA BERÁNKOVÁ