„Čistička bude úplně nová. Kanalizace bude oddílná na splašky, tu pro dešťovou vodu už máme," nechala se slyšet starostka.

Už nyní je pravděpodobné, že by se lidé měli obrnit trpělivostí. Dělníci kopnou do země téměř v každé části Zaječí. Vedení obecního úřadu momentálně čeká na stavební povolení. Hotovo by mělo být do konce roku 2015 včetně vyúčtování. „Přidělená dotace je kolem sto patnácti milionů. O další pomoc si zkusíme požádat na krajském úřadě. Vím, že na čističky v minulosti nějaké peníze uvolnil. Kdyby se nám to podařilo, byli bychom samozřejmě rádi," pokračovala Hasilíková.

Názory lidí oslovených Břeclavským deníkem se různily. Střídaly se důvody, proč je čistička potřeba i proč by bylo lepší, kdyby nakonec nevznikla. „Osobně si myslím, že ji nepotřebujeme. Je to čistě z ekologického důvodu. Na lidi to bude mít vliv v tom, že dvojnásobně zdraží voda, protože začneme platit stočné. Kdyby záleželo čistě na mě, asi bych v sobě ekologickou stránku potlačil a hleděl více na peněženku," reagoval například Zdeněk Křivánek.

Rozdílný pohled měl Ivan Kleiber. Je přesvědčený, že modernizace je nezbytná. „Už jsem si chvílemi připadal jako ve středověku. Lidi u nás mají vlastní septiky, ale devadesát procent z nich přepadové a splašky vytékají někde za dědinou. Jsme v jednadvacátém století a myslím, že pokrok je na místě," říkal Kleiber.

Čistička se v plánech Zaječských vyskytovala už od přelomu tisíciletí. Podle starostky se i díky tomu šetřilo, aby obec mohla pokrýt nutné náklady. Jestli bude kvůli výstavbě nutná půjčka, je zatím nejasné. Hasilíková věří, že se peníze podaří doplatit z úspor a rozpočtu. Snížit konečný účet by podle jejich slov měla výběrová řízení. „Do úvěru bychom šli neradi. Pokud by to přesto jinak nešlo, samozřejmě by měl být co nejnižší," doplnila žena včele obce.

V minulosti existovala také varianta, že by Zaječí využívalo takzvanou „čovku" v Šakvicích. Z plánu ale nakonec sešlo.

S podobným záměrem jako Zaječští pracují také v Přibicích. Tam už sice čističku mají, musí ji však modernizovat. Cena? Sedmatřicet milionů korun. „Vznikla u nás někdy v šedesátých nebo sedmdesátých letech, protože u nás byla vojenská posádka. Je nejvyšší čas ji opravit. Původně totiž fungovala pro nižší počet obyvatel, než je dnes," oznámila přibická starostka Marie Bednářová.

Modernizaci si obec může dovolit díky dotaci. „Čistička je otevřená, nejde o budovu. To se změní. Vznikne nad ní dům, v němž bude veškerá technologie zakrytá," uzavřela Bednářová.

Na čističku se těší také Ladenští, již jsou připravení si kvůli tomu půjčit.

Úvěr chtějí splácet maximálně po dobu deseti let.