Pokud se ceny ještě trochu sníží, Balmbergerovi si pořídí vlastní bydlení. „Chtěla bych mít dům, ve kterém je více soukromí než v městském bytě,“ vysvětlila Balmbergerová.

Nízké ceny nemovitostí přivádějí do realitních kanceláří stále více klientů. Zájem se zvýšil i přesto, že ceny na Vyškovsku stagnují.

Není na co čekat

Podle většiny makléřů už ceny dále klesat nebudou. „Největší zlevnění přišlo v září roku 2008 a trvalo do loňského dubna. Od té doby již ceny bytů stagnují nebo mírně kolísají,“ informoval makléř z brněnské realitní kanceláře Real Garant Nemovitosti a Hypotéky Radim Ouředník.

Také Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum si myslí, že ceny bytů již neklesají a ani klesat nebudou, „Teprve se zpožděním prodejci upravují nabídkové ceny v inzerci. Ve skutečnosti pouze přizpůsobili ceny skutečné poptávce,“ vysvětlil Fajkus. Dodal, že budoucí vývoj cen jihomoravských bytů a domů záleží na dalším ekonomickém vývoji kraje či poklesu nezaměstnanosti.

Zájem o nákup bytů se v jednotlivých regionech kraje liší. Zatímco na Vyškovsku nyní poptávka sílí, například na Hodonínsku je nabídka bytů a domů k prodeji široká. Převyšuje poptávku. „Hodonín se vylidňuje, protože lidé odcházejí za prací jinam. Dnes máme v nabídce asi 120 volných bytů a také volných rodinných domků dříve nebývalo tolik co teď ,“ řekl majitel realitní kanceláře Gaia František Zapletal. Dodal, že přesto nezíská úvěr na byt asi polovina zájemců, a proto musí prodávající, i když neradi, snižovat cenu.

Vývoj průměrné ceny bytů a domů na jižní Moravě.

Převis nabídky nad poptávkou potvrzují také makléři na Břeclavsku. „Máme tu hodně bytů v osobním vlastnictví, které lidé prodávají. Největší zájem je ovšem o levné cihlové domy k pronájmu, kterých je v Břeclavi málo. A také o novostavby. U těch zase zákazníci vyčkávají, zda se jejich cena ještě nesníží,“ vysvětlil jednatel realitní kanceláře Schmidt Reality Robert Schmidt.

Podle cenové mapy bytů, domů a pozemků, kterou nedávno spustila společnost Gekon a server Reality.cz, je rozdíl v cenách bytů výrazný také přímo v Brně.

Drahé centrum

Cenová mapa ukazuje, že v okrajových městských částech jsou byty mnohem dražší než v centru. Podle realitního makléře Ouředníka je tato informace zkreslená. „Myslím, že byty v centru jsou stále dražší než v okrajových částech. Ve středu města jsou totiž především cihlové byty s velkými pokoji a ty se s panelovými byty nebo novostavbami na periferiích nedají srovnávat,“ upřesnil Ouředník.

Ačkoliv podle makléře Fajkuse poptávka po jihomoravských bytech v poslední době mírně oživuje, zákazníci jsou opatrnější a kvůli obavě z další ekonomické krize upřednostňují levnější byty menší kvality.

Podle mluvčí Hypoteční banky Rity Gabrielové ovšem zájem o hypotéky letos v Brně stejně jako ve zbytku republiky radikálně stoupl. „Například letos v únoru požádalo o hypotéku o polovinu více lidí než v loňském únoru,“ přiblížila Gabrielová.

Doplnila, že lidé na jihu Moravy upřednostňují podobně vysoké půjčky jako kupující ve zbytku republiky: tedy přibližně jeden milion a sedm set tisíc korun.

KLÁRA ŽIDKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI