Benešová z Charvátské Nové Vsi, profesí kadeřnice, se snažila povědomí o podlužáckých ornamentech předat svým dětem, ale i ostatním. „Nápad na vydání cvičebnice jsem v hlavě nosila zhruba osm let. Už tehdy jsem přemýšlela, že bych ráda vydala sérii několika dílů. Mám nasbírané materiály minimálně na pět dílů dopředu," usmívá se žena.

Předlohy ji pro první vydání vytvořila rodačka z Lanžhota Marie Švirgová, nyní se nechala inspirovat malérečkou z Kostic Marií Polínkovou. „Obě dvě se navíc znají. Bez nich by to nešlo," vypráví nadšeně.

Škrábané kraslice, malování na porcelán, keramiku a dřevo, to vše nabízí cvičebnice v černobílé podobě. „Je to vždy na dlouho. Člověk musí mít čas a pracovat postupně. Ze starých rukopisů to upravuji ve photoshopu. Zachovávám samozřejmě původní podobu," vypráví folkloristka.

Nové ornamenty se učí přímo od maléreček. „Je zbytečné jezdit na kurzy. Ony jsou nejlepšími učitelkami. Baví mě pozorovat je při práci. To mě neskutečně inspiruje," skládá jim poklonu.

Když vydala první díl, spustil se velký zájem. Dokonce začala pořádat dílny. „Nazvala jsem to folklorní akademií. Rozhodně chci nadále pokračovat," říká Charvatčanka.

Ve třetím díle budou návrhy na mašle. „Navrátím se k rukopisu Švirgové. Časem plánuji i překlad omalovánek do anglického jazyka, protože projevili zájem i v zahraničí," prozradila budoucí plány.