Zájem o dovolenou na Moravě vzrostl za poslední rok o patnáct procent. Česká republika tak letos představuje už sedmou nejoblíbenější destinaci pro letní odpočinek u turistů, kteří si pořizují organizované zájezdy. Přitom loni bylo Česko v této kategorii až na jedenácté příčce, ukázal průzkum cestovní agentury Invia.

Velkou poptávku po dovolené v tuzemsku potvrdili také někteří provozovatelé letních kempů na Břeclavsku. „Je to poznat. My máme na celý červenec a srpen úplně plno. Lidé sem jezdí opravdu hodně, takže si na návštěvnost nemůžeme stěžovat," řekl Hutter, který má na starost kemp u novomlýnských nádrží.

Podobně jsou na tom také pod Pálavou. „Rozhodně máme návštěvníků dost a nestrádáme. Srpen zatím obsazený nemáme, ale podle mě by se mohlo zadařit stejně jako minulý měsíc. Bude to dobrá sezona," uvedla Jindra Huszárová z Campu Pálava.

Hutter si myslí, že na náhlém nárůstu zájmu Čechů o dovolenou „doma" mohou mít značný podíl násilné incidenty, které se v poslední době rozpoutaly na mnoha místech Evropy. „Když se lidé dozvědí o teroristických útocích ve Francii a dalších místech, tak se samozřejmě mohou bát vycestovat do zahraničí, a zvolí proto jistější variantu výletu do tuzemska," vysvětlil možné příčiny.

Nastolenému trendu se nediví ani Jitka Pokorná, která je s rodinou na cyklovýletě po jižní Moravě. „Když si přečtete zprávy, co se všude ve světě děje, tak mi přijde docela pochopitelné jet na dovolenou raději do Česka nebo na Slovensko, kde zatím nic nehrozí. My ale kromě dovolené tady pojedeme na konci srpna také k moři," těší se.

Ne všude však mají jenom příjemné starosti. „Oproti loňsku nám jednoznačně klesly tržby, protože lidé tolik nejezdí. Je ale potřeba si uvědomit, že minulý rok bylo extrémně teplé léto, kdežto letos bývají často bouřky a prší," nabídla druhý pohled Irena Sadílková z kempu Apollo.

Sadílková se obává, že se situace nezlepší ani v druhé polovině prázdnin. „Sledujeme předpověď, ale bohužel i na další týdny hlásí pro nás poměrně nepříznivé počasí. Takže budeme muset doufat, že občas vyleze sluníčko aspoň na pár dnů po sobě a lidé přijedou v hojnějším počtu," přeje si.

DAVID BALÁŠ