Celým dopolednem zájemce provede Josef Chytil. „Bude chytat, kroužkovat, vykládat a odpovídat na otázky. Šikovné děti mohou ptáčky sami vypouštět zpátky do přírody," popsala Řezáčová. Sedlec však nebude jediným místem, kde mohou lidé Festival ptactva oslavit. V neděli bude podobná možnost také v Lednici.

„Sraz je v neděli v osm hodin ráno na Zámeckém náměstí v Lednici," oznámila pracovnice mikulovského ekologického centra.

Ptáci na rybnících

Zájemci na ptačí pouti navštíví zámecký park, kde bude přichystaná ukázka odchytu ptáků. Poté se po Novodvorské cestě přesunou účastníci akce k Mlýnskému a Prostřednímu rybníku. „Tam budou připraveny stativové dalekohledy k pozorování ptačího reje na vodních plochách. Odborné slovo budou mít na starosti i zde zkušení ornitologové," přiblížila Řezáčová.

Výklad i odpovědi na všetečné otázky poskytnou lidem Vilém Vyhnálek a Vlastimil Sajfrt.

Nedělní setkání zakončí u Rybničního zámečku opékáním špekáčků. „Předpokládaný konec je ve dvanáct hodin," sdělila Řezáčová. Jak dodala, obě akce jsou součástí mezinárodního Festivalu ptactva. Jeho hlavními organizátory v České republice jsou Česká společnost ornitologická a Birdlife International.

Festival ptactva se slaví od roku 1994. Každoročně se k němu připojují organizace ze třiceti zemí Evropy a účastní se jí na padesát tisíc nadšenců. „Celoevropské výsledky pozorování a odchytů najdou zájemci již v pondělí na internetových stránkách www. birdlife.cz," uzavřela žena.