Ten připadá každoročně na prvního prosince. Přestože počty nemocných celorepublikově neustále rostou, možnost zjistit, jak na tom s těmito chorobami jsou, využívá podle mluvčí břeclavské nemocnice Radomíry Schweitzerové jen málo lidí.

„V loňském roce se přišlo zdarma otestovat asi jen šest lidí. Jak je vidět, zájem z jejich strany tedy nebývá příliš velký,“ nechala se slyšet Schweitzerová, která dodala, že se lidé nemají důvod vyšetření obávat.

„Jedná se o naprosto srandardní odběr krve. Lidé skutečně nemusejí mít strach. Pracovníci nemocnice odebrané vzorky lidí, kteří se přijdou otestovat, posílají na rozbor pod čísly. Jde tedy o absolutně anonymní testování,“ uklidnila mluvčí nemocnice a připomněla, že těm, kteří chodí pravidelně darovat krev, pracovníci nemocnice odběry na žloutenku a HIV provádějí automaticky.

Zatímco v loňském roce měli lidé možnost se testovat také v Hustopečích a Mikulově, letos se jediným pracovištěm stala právě břeclavská nemocnice.

Příležitosti dovědět se, jak na tom je, využil také pětadvacetiletý mladík z Břeclavi. Výsledek se on i ostatní zájemci, kteří se v pondělí na infekčním oddělení břeclavské nemocnice nechali otestovat, dovědí zhruba do týdne.

„Rozhodl jsem se jít na test i s přítelkyní. Ne, že bych se snad někdy choval tak, že bych musel mít obavy o to, zda nejsem nemocný. Přivedla mě sem spíše zvědavost. Až se dovím výsledek, kterého se ale neobávám, budu mít alespoň jistotu,“ prozradil odvážlivec s tím, že jedním z důvodů bylo také to, že za test nemusel on a ani jeho přítelkyně nic zaplatit.