„Je to perfektní akce. Jsem tady už asi potřetí. Nejvíce mě zajímá, jak moc mám vysoký tlak a kolik bych měl popřípadě zhubnout," udává důvody své návštěvy například čtyřiasedmdesá­tiletý Vlastimil Gajda z Ladné.

Ten se snaží být i v důchodovém věku v pohybu. Pravidelně chodí na fotbal i na hokej, ale kvůli operovanému kolenu už se nemůže věnovat žádnému sportu aktivně. Ani tak se mu však nedaří držet optimální váhu. „Měl bych zhubnout asi o pět kilogramů, normálně vážím tak třiadevadesát," přiznává Gajda.

Věnování se zálibě

O onemocnění srdce a cév si zjišťují informace hlavně starší. Jedna z lékařek dokonce dokáže zájemcům vypočítat, jaké u nich hrozí riziko vzniku choroby srdce a cév. „Riziko stoupá s věkem, vyšším cholesterolem a tlakem. Každý by si to měl hlídat a dávat na to pozor. Rozdíl je hlavně v kuřácích a nekuřácích. Více sem zřejmě chodí lidé, kteří už trpí problémy se srdcem," všímá si lékařka interního oddělení Radka Kollárová.

Podle primářky interny Jany Siegelové si nachází cestu na tuto akci čím dál více lidí. Jenom za první půlhodinu se jich v nemocnici vystřídá několik desítek. „Ze začátku jsme akci dělali v užším rozsahu. Letos jsme ji rozšířili o literaturu zaměřenou na zdravou životosprávu, o prodejnu zdravé výživy i o výstavu. K prevenci patří rovněž kvalitně strávený volný čas. Lidé by měli pěstovat koníčka, který jim přinese dostatečnou relaxaci," říká Siegelová.

Návštěvníci se tady dělí na dvě skupiny. Jedni jsou zvídaví, druzí si raději nechají věci laicky vysvětlit. „Někteří lidé už přicházejí s informacemi z internetu, ze sdělovacích prostředků nebo od praktického lékaře a chodí sem si je pouze upřesnit. Další nemají žádné informace, jsou na první podobné akci, a mají tak možnost si odnést domů nové znalosti o prevenci kornatění cév," vysvětluje Siegelová.

MICHAL HRABAL