Podle provozovatele dvou restaurací ve Velkých Bílovicích Libora Brůčka je případný striktní zákaz zbytečně tvrdý. A omezující. „Kdyby byl zákon postavený tak, že provozovatel musí mít kuřácké a nekuřácké prostory třeba půl na půl, nebyl by problém. Lze si vybrat. Důležité je, aby místnosti byly stavebně oddělené. A pokud by takovou možnost provozovatel neměl, byl by podnik nekuřácký. Člověk alespoň nepřijde o svobodnou volbu," reagoval Brůček.

Oddělené sály fungují v jedné z jeho restaurací. Ve druhé, v opravném kulturním domě, se nekouří vůbec. „Lidi si to chválí. Na běžnou hospodu, kam chodí chlapi zejména na pivo, ale zákon vliv mít bude. Skoro všichni tam kouří," doplnil podnikatel. Možnost samostatné kuřárny navrhoval poslanec za ODS Marek Benda, zdravotnický výbor to při hlasování zamítl.

„Kuřáků je dost"

Kuřáckou kavárnu v centru Břeclavi má podnikatel Zdeněk Filípek. Dlouho diskutovaný zákaz mu ovšem nevadí. „Podřídím se. Dokud budu moct, nechám kavárnu jako kuřáckou. Poté ji změním. Ze zahraničí mám zkušenost, že tam, kde se nekouří, je stejně plno. Obavy z úbytku zákazníků nemám. Sám jsem přestal kouřit, takže se na to připravuju," říkal Filípek s pousmáním.

Valtickému poslanci Jiřímu Petrů z koaliční ČSSD se současná podoba připravovaného zákona naopak nezamlouvá. Ač nekuřák, pokládá ji za velmi striktní. „Jsem tolerantní. Stav, kdy jsou kuřácké i nekuřácké prostory, je vyhovující. Navštívil jsem místa, kde mají odsávání 
a bylo tam velmi příjemně. 
U absolutního zákazu si nejsem jistý, zda jde o správnou cestu," oznámil Petrů. Stejně jako Velkobílovičan Brůček očekává potíž zejména u hospod na vsích.

Při hlasování v poslanecké sněmovně se rozhodne podle sebe. Příkaz v podobě jednotného rozhodnutí v klubu sociální demokracie neočekává. „Je u nás dost kuřáků, takže by striktní příkaz nejspíš neuspěl. V devadesáti procentech je u nás hlasování volné," dodal poslanec Petrů.

Právní výbor navrhl rozšířit zákaz kouření taky na zoologické zahrady a na nekryté části zastávek veřejné dopravy. Poslanci naopak doporučili vypustit z předlohy navrhovanou pravomoc obcí zakázat vyhláškou kouření na veřejných venkovních akcích.

Právní výbor chce taky změnit vymezení vnitřních prostor. Pokud by je Sněmovna neupravila, zákaz kouření by se vztahoval i na některé zahrádky, atria nebo polootevřené stany, které se využívají při kulturních akcích 
a na festivalech.