Na první pohled není patrné, že by mělo okolí památky v blízké době trpět nedostatkem jídelních stánků. Spatřit lze hned tři, z toho jeden na kolech. „Momentálně je tu dostatečný výběr občerstvení, ale pokud by na místě nestál ani jeden stánek, byla by to určitě škoda. Máme svačiny a pití s sebou, ale když děcka přijedou uřícená, mají chuť aspoň na limonádu nebo nanuk," pokrčil rameny Lukáš Filip, který do Lednicko-valtického areálu přijel s rodinou z Čech.

Je jisté, že letos už návštěvníci na místě nenajdou Martinkovu maringotku. „Máme pocit, že nás chtěl někdo odstranit. Dřevěný stánek těsně před Janohradem, kvůli kterému celý spor vypukl a který podle památkářů – na rozdíl od naší maringotky – vadí ve výhledu na zříceninu, totiž na místě dál stojí a majitelé si vesele prodávají. Už jsme se s tím smířili, ale úplně fér jednání to podle mě není," nelíbí se Martinkovi.

Narážel na fakt, že se památkáři usnesli, že všechny stánky kolem hradu by měly být co nejdříve odstraněné. „Nejvíce vadí právě bouda napravo za mostem, která tam stojí teprve dva roky. Není povolená a brání ve výhledu na Janův hrad," uvedla už dříve Vlasta Šrámková z Národního památkového ústavu. Občerstvení však i po více než třech měsících stále funguje.

Občerstvení u Janohradu funguje dále.Zdroj: DENÍK/David Baláš

I na Martinkovu konkurenci však zřejmě nakonec dojde. Minimálně podle vyjádření Taťány Lachetové z podivínského stavebního úřadu. „Stánek v těsné blízkosti hradu, ani občerstvení na druhé straně řeky nemají právo tam být. Vedeme proto řízení o jejich zrušení," uvedla Lachetová.

Jaká je pro majitele lhůta k jejich odstranění a do kdy mají pozemek vyklidit, však odmítla komentovat. Lachetová spolu s kolegy stála už za odstraněním Martinkovy maringotky. Podle úřadu totiž nebyl v souladu s podivínským územním plánem. „Když jsem se stánkem začínal, vyřídil jsem si všechna patřičná povolení, ale od té doby se změnil zákon, podle kterého jsou už i mobilní zařízení dnes označovaná za stavby. Kvůli tomu nám přišel příkaz k odstranění," vysvětlil Martinek.

Proti rozhodnutí stavebního úřadu se odvolal ke Krajskému úřadu v Brně, ale ani tam nepochodil. „Potom jsme tedy zkusili požádat, zda by nám v Podivíně nevydali nové povolení na místě přebývat, ale i to smetli ze stolu," vylíčil podnikatel.

DAVID BALÁŠ