Opět padl rekord. Pálavské vinobraní přilákalo letos do Mikulova zhruba šestapadesát tisíc lidí. „Někteří si kupovali vstupenky dokonce ještě v neděli," potvrdila velký zájem Lenka Křivánková z pořádající společnosti Mikulovská rozvojová.

Do různých zákoutí města zamířily davy návštěvníků, které se vydaly za vínem či burčákem, dobrým jídlem, historií, folklorem, populární hudbou i jazzem. „Rok od roku je tady sice čím dál více lidí, ale to mi na náladě neubírá. Bavím se pokaždé. Je tady bezvadná atmosféra. Kdo nemá rád masivní akce, tak si může zajít někam do bočních ulic do vinného sklepa. To se mi líbí. Každopádně my jsme s přítelem přijeli i kvůli Davidu Kollerovi a Chinaski," prozradila jedna z návštěvnic Helena Procházková z Břeclavi.

V mikulovském amfiteátru vystoupili letos také Tata Bojs, Slza, Blue Effect, Kristina, The Tap Tap či Pavel Šporcl. Neméně zvučná jména se pak po celé tři dny objevila i na scéně na Náměstí, které také patřilo folklorním souborům, a v sobotu se po něm prošla družina krále Václava IV. spolu s královnou Chantal Poullain.

Královskou družinu mohli návštěvníci postupně potkat na různých místech vinobraní, jako je Kozí hrádek, Vinařské městečko, terasa zámku i na hlavním pódiu mikulovského amfiteátru. „Osvědčilo se nám, že jsme k uzavřenému centru přidali ještě několik dalších ulic. Zatímco v předchozích ročnících byla hlavní koncentrace lidí v amfiteátru a na Náměstí, tak tentokrát praskal ve švech také zámek. I menší stanoviště byla hojně navštěvovaná, a to je to, co jsme chtěli," hodnotila Křivánková.

Hlavní slovo měl ve městě po celé tři dny burčák. Ten se prodával prakticky všude a v neděli pořadatelé vyhlásili nejlepší z nich. Tím se stal burčák Petra Kerna z Březí. „Snažím se vždycky, aby byl náš burčák dobrý. I ohlasy na něj máme pochvalné, ale že získáme cenu, jsem nečekal. Navíc v konkurenci čtyřiačtyřiceti dalších výborných vinařství," reagoval pár hodin po vyhlášení výsledků Kern. Hostům nabízel burčák z odrůdy Müller Thurgau podpořený Muškátem moravským.

Akce, kterou za poslední roky vyhledává čím dál více lidí, se obešla bez vážnějších komplikací. „Jediné, co nás každoročně trápí, je doprava. Opět v ulici Pod Platanem nemohli kvůli nevhodně zaparkovaným autům projíždět autobusy. Přemýšleli jsme, že bychom začali auta odtahovat, ale zatím jsme k tomu nepřistoupili. Uvidíme, jak se rozhodneme příští rok," uvažoval o možném řešení vedoucí městské policie v Mikulově Jiří Hamerník.

Naopak s výtržníky letos výraznější problémy policie neměla. „Jen jedna rodina byla problémovější. Za žádnou cenu nechtěla opustit jednu z hospod. Ale nakonec naštěstí pochopili, že tam zůstat nemohou. Jinak to byl z mého pohledu po celý víkend klid," pochvaloval si Hamerník.