Alespoň v Hodoníně. Tamní strážníci totiž zájemcům nabízejí přístroje, díky nimž mohou lidé v nouzi na potíže upozornit.

„Jde o krabičky, přes které nám dají vědět, když třeba spadnou v koupelně a nemohou jít k telefonu,“ sdělil ředitel Městské policie Hodonín Jindřich Vašíček.

Ve čtvrtek se svého majitele dočkala první z nich. Doma ji má Felicia Jurášová. Pořídila si ji kvůli zesnulé kamarádce. Nechtěla dopadnout jako ona.

„Zemřela před rokem. Dostala mrtvičku, upadla a pět hodin se nemohla dovolat pomoci,“ vyprávěla paní Felicia. Její přítelkyně pak ještě několik měsíců žila. Nakonec ale zemřela.

„Říkali mi, že kdyby měla okamžitou pomoc, mohla žít dál. To byl ten popud, který mě k pořízení přístroje vedl. Velmi jsem tuto možnost uvítala,“ pokračovala sympatická žena, které se podobné příhody zatím vyhýbají.

A čekat na ně nechce. Také proto sáhla k preventivnímu kroku. „Až by se něco přihodilo, bylo by podle mě už pozdě,“ podotkla.

Aby ovladač měla stále u sebe a nikde jej neztratila, nosí ho pověšený na krku. Tak získá jistotu, že se pomoci dovolá kdykoliv.

„Když se jdu koupat, odkládám si všechny věci poblíž, takže tam je to také bez problému,“ usmívala se Felicia, jež se stala „první vlaštovkou“ v hodonínském okrese.

„Zájem není velký. Přihlásili se nám dohromady čtyři lidé, ale instalace přístroje se nakonec týká dvou. Zbytek si to prozatím z různých důvodů rozmyslel,“ řekl Vašíček. Větší poptávku ani nečekal. Například v Brně se přihlásila jen asi sedmdesátka zájemců.

„Je to pro starší lidi nebo pro ty, co se hůře pohybují. Hlavní podmínkou je, že žijí sami a neměl by jim kdo pomoci,“ upřesnil ředitel městských policistů.

Zdravotníci rychlé záchranné služby evidují „nálezy“ bezmocných lidí často. Kritické chvíle nastávají zejména u důchodců, kteří se po několika hodinách mohou dehydrovat až natolik, že jim hrozí smrt.

„Ve většině případů je najde rodina. Třeba když jim babička nezvedá telefon, nebo se nedozvoní člověk, který jim pravidelně nosí jídlo,“ řekla Barbora Zuchová, mluvčí jihomoravské záchranky. „Navíc je to těžký nápor na psychiku,“ doplnila

A jak pomocný přístroj funguje? Jednoduše. Je napojený přes pevnou telefonní linku a má dálkové ovládání, které člověk nosí pořád u sebe. Jakmile se ocitne v tísni, stačí stisknout tlačítko. Signál dá poté vědět strážníkům na služebně. A pomoc je na cestě.

Jde o několikacentimetrový ovladač, takže se bez problému vejde do kapsy. Cena se pohybuje mezi šesti a sedmi tisíci korunami. Lze pro něj ale od státu získat až osmdesátiprocentní podporu, takže zájemci mnohdy zaplatí jen čtvrtinu požadované částky.

Na mobilní telefon se zatím napojit nedá. Ostatně, mobil má podobnou funkci sám o sobě. Stačí ho mít po ruce.