Opravený zámeček by mohl být otevřený pro veřejnost už za dva roky. Bude sloužit svému původnímu účelu, tedy jako příležitostný penzion.
„Rekonstrukce zámečku se na dva roky zastavila. Letos jsme začali opravovat střechu. Přitom jsme zjistili, že část krovu je v havarijním stavu. Dokonce tam v minulosti i hořelo. Některé trámy byly napadené plísní a začaly se hroutit,“ popisuje majitel zámečku Štěpán Smolík.

„Narazili jsme na stanovisko památkářů. Teď s nimi hledáme společnou řeč. Chtějí po nás, abychom jim poskytli technickou zprávu a dokumentaci ke krovu, včetně jeho historického průzkumu. Jde o náklady navíc,“ říká.

K tomu, že by mohl na rekonstrukci zámečku získat dotace, je ale skeptický. „V minulosti jsem o ně žádal. Byl jsem dokonce vyzván Krajským úřadem. Měli dostatek peněz a málo projektů. Poslal jsem tam projekt a oni mi ani neodpověděli,“ vzpomíná majitel.

Toho, že se pustil do složité rekonstrukce, ale Stěpán Smolík rozhodně nelituje. „Rekonstrukce se protahuje hlavně proto, že na to nemám tolik času ani financí, kolik je zapotřebí. Zámeček si už vyžádal několik milionů. Oprava se zřejmě vyšplhá na plánovaných patnáct,“ uzavírá.
Zámeček čeká ještě na nová okna. Nemalou investici si vyžádají i interiéry. V přilehlých hospodářských budovách by mohlo vzniknout také informační centrum.