Národní centrum divadla a tance, které vznikne ve Valticích, hledá svého administrátora. Novou pozici chce od prvního září obsadit Národní památkový ústav. Posila se bude starat o obnovu zchátralého divadla v zámeckém areálu ve Valticích. Projekt za čtvrt miliardy korun, který schválilo ministerstvo kultury, se rozjede co nevidět.

„Nabídky na novou pozici se měly posílat do čtvrtka. Výběr nás tedy teprve čeká. Bude to úřednická pozice. Administrátor bude mít na starosti zejména papírování. Uvažujeme o dohodě o pracovní činnosti do března 2015, kdy projekt končí,“ řekla ve čtvrtek Jitka Thurnvaldová z Národního památkového ústavu v Brně, která je koordinátorkou valtického projektu.

Národní centrum divadla a tance vznikne díky evropským penězům a také dotaci ze státního rozpočtu. Projekt zahrnuje obnovu tří budov v areálu valtického zámku – bývalého zámeckého divadla, zimní jízdárny a přiléhajícího zahradního domku. V současnosti se téměř nevyužívají.

„Dotaci jsme dostali osmého června, takže projekt už vlastně začal. V brzké době vypíšeme výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace. Práce musí začít nejpozději příští rok do osmého června. A skončit do února 2015,“ přiblížila Thurnvaldová důležité mezní termíny.

V památkově obnovených budovách vzniknou dva špičkově vybavené jevištní prostory pro dvě stě a šest set padesát diváků. Využívat je budou profesionální i amatérské soubory zabývajícími se divadelní a taneční tvorbou. Garantem programu bude mimo jiné i Národní divadlo.

„Je dobře, že právě Národní divadlo je jedním z partnerů projektu. Kvalitních historických divadel je totiž v České republice minimum. Je to velká možnost do budoucna. Přinejmenším rozšíříme soubor atrakcí pro návštěvníky o jednu podstatnou,“ přivítal projekt kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

A připomněl i ekonomickou stránku věci. „Po otevření centra bychom chtěli zapracovat na kvalitě návštěvníků. Musíme rozšířit sortimet služeb a nabídku, abychom oslovili movitější klientelu a zvedli tržby. Tlak na soběstačnost se zvyšuje. Nelze předpokládat, že by se dotace donekonečna zvyšovaly,“ podotkl.

Mimo divadelní a taneční produkce počítá projekt také s pořádáním tematických výstav a vznikem elektronické badatelny. V ní bude uložený veškerý dostupný fond materiálů vztahujících se k soudobému divadlu a tanci, stejně jako k jejich historickému vývoji. Předpokládané datum zahájení provozu nového Národního centra divadla a tance je prvního dubna 2015.

„Velmi rád jsem osobně z titulu regionálního poslance přispěl k podpoře tohoto velmi významného projektu v okrese Břeclav,“ přivítal blížící se obnovu tří zchátralých zámeckých objektů také poslanec za ČSSD Jiří Petrů právě z Valtic. Ten kvůli poskytnutí dotace pro valtický zámek v poslanecké sněmovně interpeloval ministra kultury Jiřího Bessera.