Unikátní obnova třicet hektarů velkého Zámeckého rybníka začala před dvěma lety. Za sto let se v něm nahromadily desítky tisíc metrů krychlových bahna. Břehy pohltila eroze, místy zmizely pod vodou v šířce až pěti metrů. „Bylo vytěženo na sto dvacet tisíc kubíků bahna, zčásti vodním sacím bagrem, zbytek odstranily klasické stroje. Část sedimentů jsme ale ponechali na místě, kvůli ochraně vzácných živočichů, jako jsou například škeble, žáby či pavouci,“ přiblížil správce parku Oto Bernad.

Nyní začnou dělníci opravovat poškozené trasy v parku. „Návštěvníky tak budou čekat místy omezení, například při vstupu na aktuálně upravovaných cestách. Do zahájení hlavní turistické sezóny by ale mělo být hotovo,“ upozornil Bernad.

Unikátní obnova Zámeckého rybníka v Lednici se chýlí ke konci. Technika vytěžila na 120 tisíc kubíků bahna
VIDEO: Do Zámeckého rybníku v Lednici se vrátí voda. Technika ale ještě zůstane

Generální údržba Zámeckého rybníka vyšla na téměř sto milionů korun. Vodní nádrž, která byla vybudována v roce 1811 a je součástí národní kulturní památky zámek Lednice, se tak po víc jak dvou stech letech začala revitalizovat před dvěma roky na jaře.

Cílem bylo vrátit mu podobu z časů prvorepublikových Lichtenštejnů a vytvořit lepší podmínky pro hnízdění ptáků. „Zámecký rybník nebyl posledních zhruba sto let odbahněn a postupně se zanesl,“ vysvětlil už dříve Jan Vybíral, ředitel Biosferické rezervace Dolní Morava, jež je investorem akce.

Děsivá mučírna v Lednici. V tomto muzeu běhá mráz po zádech
Děsivá mučírna v Lednici. V tomto muzeu běhá mráz po zádech

Na náročný zásah čekal rybník desítky let, jen administrativní povolovací proces stavby trval čtyři roky. „Voda ničila břehy rybníka. Byly už hodně vymleté, vyvracely se stromy. Bylo potřeba zpevnit břehy a uvést do původního stavu, do doby zhruba před sto lety," řekla kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Při návštěvě zámku Lednice si návštěvníci užívají i tropy v tamním historickém skleníku. Obdivovat přitom mohou kromě kvetoucích orchidejí například unikátní čtyři sta až pět set let starý cykas.