Komu se nechce sobotní večer trávit u televizní obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a rád by naplnil svůj program kulturním vyžitím, tomu je určena tato rubrika. Pokaždé v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci, která se na Břeclavsku o víkendu uskuteční.

Tentokrát vás pozvu na již šestnáctý ročník mezinárodního festivalu klasické hudby Concentus Moraviae, který tradičně putuje po městech jižní Moravy a Vysočiny. V sobotu v sedm hodin večer poctí festival návštěvou i Mikulov. V sálu tamního zámku vystoupí kvartet klarinetistů známý pod názvem Clarinet Factory s hostem Alanem Vitoušem na perkuse. Pokud se vám při představě koncertu klasiky už teď klíží oči, nemusíte se bát. Tento hudební projekt vás díky své energii rozhodně usnout nenechá.

Festival se drží

Rok od roku počet měst na seznamu vystoupení v rámci Concentu Moraviae roste. Přesto se organizátorům daří držet se původní myšlenky, která má spojovat originální klasickou hudbu nejlépe z československého prostoru a unikátní historická místa na jihu Moravy a Vysočině. Skvělá myšlenka brzy přinesla ovoce a diváci si na exkluzivní festival zvykli. A předem beznadějně vyprodaných koncertů je i letos celá řada.

Festival se orientuje na historicky atraktivní a jedinečná místa, šanci tak dostávají vedle Brna, Třebíče či Žďáru nad Sázavou i menší města. Na Břeclavsku mezi ně patří Valtice, Mikulov či Hustopeče. Kromě Clarinet Factory, které zahrálo v Hustopečích ve středu v evangelickém kostele na náměstí, má festival na programu i další lákadla. Mimo jiné Zuzanu Lapčíkovou a její kvintet, Ivu Bittovou a Čikori či Ondřeje Havelku a Melody Makers.

Stejně jako dramaturgie festivalu, za kterou stojí renomovaný hudební skladatel a muzikolog Aleš Březina, není ani repertoár Clarinet Factory omezený pouze na klasickou hudbu. Doslova totiž proplouvá mezi klasikou, jazzem, alternativou či etnem. Improvizuje, nebojí se zapojit moderní elektroniku, tvoří hudbu k divadelním inscenacím či filmům. Za necelých deset let kvarteto vydalo pět alb a paralelně spolupracuje na sedmi projektech, od minimalistického propojení klasiky s elektrem litevského DJe Jenyse a videoprojekcemi až po jemné souznění se zpěvem Lenky Dusilové. Klarinety můžete slyšet i na výjimečné akustické nahrávce Blue Effectu, kde se s nimi blýskl také Jaroslav Svěcený či Xavier Baumaxa.

Clarinet Factory vystupuje od svého vzniku, kdy se čtveřice potkala při studiích na pražské Akademii múzických umění, ve stejné sestavě. Vojtěch Nýdl, Petr Valášek a Jindřich Pavliš v ní hrají na klarinety, Petr Valášek je doprovází na basklarinet. Nýdl také uplatňuje své pěvecké vlohy.

S projektem Out of Home vystoupí v sobotu kvarteto se stálým hostem Alanem Vitoušem. Tento pětašedesátiletý bubeník a multižánrový umělec se řadí k legendám českého jazzu a experimentální hudby až dodnes, kdy je také jedním z kmenových členů Sletu bubeníků. V daném projektu někdy sestava koncertuje rozšířená o kontrabasistu, smyčcové kvarteto, DJe a VJe. Zítřejší koncert však bude patřit spíše k těm komorním, a diváci se tak mohou těšit na kvarteto s doprovodem na perkuse.

Břeclav? Snad příště

Byť jsem klasické hudbě nikdy příliš neholdoval, Festival Concentus Moraviae mě stejně jako vystoupení Clarinet Factory neuvěřitelně láká. Jen mi vrtá hlavou, proč na daném seznamu měst chybí Břeclav. Synagoga či kostel v Poštorné by totiž do konceptu festivalu skvěle zapadaly a kulturní nabídka v okresním městě by se rozšířila i tímto směrem. Možná by stačil jen zájem města. Snad příští rok.

PETR VLASÁK
Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy