PETR VLASÁK

Stejně jako každý pátek v ní i dnes najdete tip na zajímavé kulturní vyžití, které započínající víkend nabídne.

Stihli jste si už zajít na výstavu, o které se na Břeclavsku mluví jako o kulturní události roku? Také ne? Tak to jsme na tom bohužel stejně. Na vině bude zřejmě nedostatek času, nicméně pro příležitosti tohoto typu by si člověk měl chvilku najít. Tentokrát se tedy pozvánka zaměří na výstavu prací architekta Jana Kaplického v jízdárně lednického zámku.

Za ojedinělou výstavou stojí zejména úsilí pořadatelky Michaely Cibulkové, která spolu s Kaplického vdovou Eliškou akci uspořádala. Podílela se totiž i na prezentaci Kaplického díla v Praze, kterou zhlédlo na čtyřicet tisíc lidí. Část výstavy se pak přesunula právě do Lednice, kde mohou futuristické vize sklízet obdiv a uznání nadále.

Už název Jan Kaplický: Vlastní cestou dává tušit hlavní myšlenku věci. Výstavu pojatou jako vysmeknutou poklonu si totiž jeho originální dílo jednoznačně zaslouží. Kromě atraktivity a vysoké kvality je jí v českém prostoru však zapotřebí i jako mementa.

Známý příběh o kontroverzním návrhu budovy pražské Národní knihovny, který zmařily konzervativní síly ve vládě i na magistrátu hlavního města s podporou národa, hýbal s českou společností několik měsíců. Blob ji totiž rozdělil na dvě skupiny, zapřísáhlé odpůrce nebo nadšené příznivce moderní architektury.

Když pak vyšla zpráva o náhlém úmrtí Kaplického v den narození jeho dcery, stal se jeho příběh obžalobou české malosti. Hlavní vinu v nešťastné kauze totiž nesly právě omezené názory na „chobotnici“. Tečku aféře nedávno dodalo Brno, které podle daného návrhu nechá zhotovit autobusovou zastávku městské hromadné dopravy.

Kromě blobu a dalších architektonických modelů staveb realizovaných či pouze navržených uvidíte v jízdárně mnohem více. Zaujmout by mohl i užitný design Kaplického studia. K vidění jsou originální žárovky, šperky, dámské prádlo či plavky navržené podle autorovy tvarové fantazie.

V českém prostředí byl Jan Kaplický do zmíněné aféry s blobem takřka neznámý, svými vizionářskými architektonickými návrhy si však vybudoval profesionální renomé po celém světě. V roce 1968 emigroval do Velké Británie, kde s kolegou založil studio Future Systems. Lednická výstava je podle slov Elišky Kaplicky největší restrospektivou k aktivitám studia vůbec.

Expozici můžete zhlédnout každý den od devíti do šestnácti hodin. Rodiče mají možnost své ratolesti poslat do dětského koutku a nerušeně bloumat mezi maketami budov slibujících nezkrotnou budoucnost. Popravdě doufám, že se do světa pestrých barev, neobvyklých tvarů a divoké fantazie dostanu co nejdřív.

Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy