Nová církevní stavba začala sloužit v Mikulově. Po více než roční rekonstrukci se budova bývalého zámečnictví na Purkyňově ulici proměnila ve sborový dům Evangelické církve metodistické, který je nazván příznačně Továrna.

Sobotní otevření sborového domu zahájila slavnostní bohoslužba. Zúčastnili se jí nejen nejvyšší představitelé Evangelické církve metodistické v České republice, ale i na Slovensku a v Rakousku. Pozvání přijal také mikulovský starosta Rostislav Koštial.

O svých vzpomínkách na nelehkou minulost mikulovské farnosti promluvili i nejstarší členové církve. Vlastní budovu získali metodisté v Mikulově až po šedesáti letech svého působení. Jako potomci českých emigrantů přišli z Bulharska během osídlování pohraničí. Na jihu Moravy byli navzdory slibům rozstěhováni do různých obcí a činnost církve byla všemožně omezována. V Mikulově se metodisté scházeli v nynějším pravoslavném kostele svatého Mikuláše a v posledních letech v domě dětí a mládeže.

Objekt zámečnictví pod hasičskou zbrojnicí metodisté koupili na přelomu let 2006 a 2007. „Koupi i rekonstrukci zatím pouze vnitřních prostor přízemí naší Továrny jsme financovali z vlastních prostředků – darů, sbírek a také půjček,“ uvedla Jana Šlancarová z mikulovské farnosti. Ta je jednou z dvaceti existujících farností v České republice a dnes má asi sto dvacet aktivních členů.

V Továrně už v létě proběhl English camp a nyní se zde budou konat pravidelné nedělní bohoslužby, vždy od půl deváté dopoledne. V plánu jsou rovněž setkání mládeže, staršovstva i další akce určené také nejširší veřejnosti. Tou nejbližší je gospelový koncert skupiny Add Gospel, který se koná příští sobotu šestnáctého října od čtyř hodin odpoledne.

Celodenní duchovní i kulturní program k otevření nového sborového domu byl pestrý. Při slavnostní bohoslužbě požehnali novému domu superintendenti, tedy vedoucí duchovní církve, spolu s farářem mikulovské farnosti. Zazněly chvály v podání chválícího týmu i dětské skupiny. Slovem provázel superintendent Petr Procházka. Návštěvníkům zahrála klezmerová kapela Létající rabín, která v Mikulově vystupovala také například na Dnech židovské kultury a poté Frýdlantští dramatici s divadelním poselstvím.

Kdo jsou metodisté

* metodistické hnutí vzniklo v osmnáctém století v Anglii, vůdčí osobností byl John Wesley

*  John Wesley svou práci chápal jako misijní službu v rámci anglikánské církve, nová církev vznikla až jako důsledek nelibosti anglikánských duchovních a také z organizačních dů­vodů

* na světě dnes existuje metodistická církev v 63 zemích s padesáti miliony členy

* v České a Slovenské republice má tato církev asi dva tisíce aktivních členů

* Evangelická církev metodistická je státem registrovanou křesťanskou evangelickou církví a členem Ekumenické rady církví

DAN KAMENÁR