Lichtenštejnská vláda podpořila návrh Nadace knížete z Lichtenštejna, která v České republice zastupuje rodinu panujícího knížete Hanse Adama II. Ta po soudních tahanicích ohledně majetku českému státu nabídla smír výměnou za vznik společného fondu. Jak na to zareaguje Česko, není zatím jasné. 

„Lichtenštejnská vláda vítá každou iniciativu, která by mohla vést k přátelskému urovnání sporu mezi našimi zeměmi. Nadace Knížete z Lichtenštejna je nejvýznamnější entitou mezi dotčenými subjekty a vláda považuje její návrh za vyvážený, vstřícný a perspektivní,“ stojí v prohlášení, které má Deník k dispozici.

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově.
Přelomový verdikt? Soud rozhodl, že hrobka v Mikulově patří Dietrichštejnům

Nadace knížete z Lichtenštejna v úterý oznámila, že je připravena stáhnout všechny žaloby, nežádat zpět majetek zabavený na základě Benešových dekretů a vzdát se nároků na odškodnění ve výši třiceti až pětatřiceti miliard korun. To vše výměnou za vznik společného fondu na správu majetku.

Knížecí rod Lichtenštejnů dosud v České republice usiluje o navrácení zhruba šedesáti tisíc hektarů polí a lesů a o pět zámků. Lednici a Valtice na Břeclavsku, Bučovice na Vyškovsku či Velké Losiny na Šumpersku. O ty se vedou na různých úrovních spory u šestadvaceti českých soudů.

Valtický barokní zámekValtický barokní zámekZdroj: Deník/Iva HaghoferPodle zjištění Deníku trvají námluvy na vládní úrovni již asi dva roky. Pokud by se obě strany na vzniku společného fondu či nadace dohodly, je Nadace knížete z Lichtenštejna připravena okamžitě do společného majetku, který v zemi rod zanechal, a do jeho nadstandardní údržby investovat.

„Pokud by k dohodě došlo, navrhli bychom přerušení sporů, vzali zpět všechny žaloby a navždy se vzdali majetkových nároků na lesy, zámky a další sporný majetek. Skončil by i mezistátní spor mezi oběma zeměmi ve Štrasburku," vzkázal mluvčí nadace Michal Růžička.

Takto vypadaly Dušičky v uplynulých letech na ústředním hřbitově v Brně.
PŘEHLEDNĚ: Otevírací doba jihomoravských hřbitovů včetně Břeclavi na Dušičky

Nezbytným předpokladem je ovšem vznik společného fondu či nadace. „Do něj bychom sporný majetek převedli a společně přes správní radu spravovali. Už bychom nemluvili o restitucích, o majetkových nárocích. Nadace by se vzdala i nároku na kompenzaci, která je podle mezinárodního práva nezpochybnitelná,“ dodal mluvčí.

ZAUJALO VÁS: V Hustopečích otevřel nový Kaufland. Podívejte, jak vypadá uvnitř

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková